מתוך האתר ChabadHungary.com

בודפוסט

פוסט שבועי פרשת ויקרא - הרב שמואל רסקין

ארוך ומיוחד


כך מספר מר מיכאל טבור:
למדתי בבית הספר לכלכלה של לונדון LSE. בין שלל הפעילויות שבהן עסקתי מחוץ לשעות הלימודים, גם ניגנתי בכינור בתזמורת הבית ספרית, ובסופו של דבר הפכתי למנצח התזמורת.

בשנת תש"ל (1970), בעקבות מעורבות שלי בעבר במסגרת אגודת הסטודנטים היהודים ב-LSE, הוזמנתי להופיע בפני ועידת האיגוד העולמי של הסטודנטים היהודים שהתקיימה בפילדלפיה. כאשר שמע ידידי הרב שמואל לו, ששימש כשליח חב"ד בלונדון, שאני מתעתד לעבור בעיר ניו יורק, הוא הציע לתאם עבורי פגישה עם הרבי.

אני כמובן מיד קפצתי על הרעיון, והסכמתי בשמחה. הרב לו גם סידר עבורי מקום אירוח לשבת בשכונת קראון הייטס, וכך יכולתי להשתתף בהתוועדות של הרבי שהתקיימה בשבת אחר הצהריים. הייתה זו חוויה בלתי רגילה. אף שלא הצלחתי להבין את כל מה שהרבי דיבר, כן הצלחתי להבין שהוא עורר את כולם לקיום מצוות "ואהבת לרעך כמוך". כאשר הוא אמר "לחיים", הרגשתי כאילו שהוא אומר זאת אלי בייחוד. זיכרון זה כה מוחשי אצלי אפילו היום, בחלוף ארבעים וחמש שנה, כאילו שכל זה התרחש רק אתמול.

מאוד התרשמתי מהשירה ומהאחווה של החסידים. אולם, מה שהכי הרשים אותי היה לראות את החסידים ששרדו את ה'גולגים' הסיביריים, מחנות עבודת הכפייה אליהם נשלחו מתנגדי המשטר הסובייטי, שהיו נוכחים בהתוועדות. למרות הדיכוי והתנאים הקשים שהם סבלו שם, הם התגברו על הכל והצליחו לשמור על גחלת היהדות בברית המועצות. בו במקום קיבלתי החלטה שאינני מעוניין להיות עורך דין – היו כבר די והותר עורכי דין יהודיים בעולם; רציתי להטביע חותם ולחולל שינוי של ממש, ומאותו רגע והלאה הקדשתי את חיי לחינוך יהודי.

כעבור כמה ימים התקיימה הפגישה האישית – היחידות – שלי עם הרבי, והשיחה בינינו התנהלה באנגלית. כבר בתחילת השיחה סיפרתי לרבי שיש לי אהבה עזה לשני דברים – מוזיקה קאמרית וניגונים חסידיים. "מהו הקשר בין ניגונים חסידיים לבין מוזיקה קאמרית?", שאל הרבי. עניתי שמוזיקה קאמרית – במיוחד זו שהולחנה על ידי בטהובן – היא אחת הצורות הייחודיות של מוזיקה קלאסית. היא מאוד עוצמתית ועמוקה. חשתי כי גם לניגונים החסידיים היו את אותם המאפיינים.

כך החלה שיחה ערה בנושא מוזיקה. הרבי סיפר לי כי האדמו"ר הזקן – רבי שניאור זלמן מליאדי, שהיה מייסדה של תנועת חסידות חב"ד במאה השמונה עשרה – יכול היה להוציא אדם מהבוץ הרוחני העמוק ביותר באמצעות ניגון. הרבי המשיך והסביר כי בכל אדם יש צד שכלתני, אינטלקטואלי, וצד רגשי. הרגשות שלנו מבקשים לבוא לידי ביטוי באמצעות מוזיקה כמו גם באמצעות תחומי אמנות נוספים, שמצליחים לגעת ולהתחבר לרבדים העמוקים ביותר של הזהות העצמית שלנו.

תוך כדי דבריו, עצר הרבי לפתע ואמר, "ר' מיכאל, אתה יודע שבאושוויץ, תוך כדי הובלת היהודים לתאי הגזים, נגנו ברקע מוזיקה קאמרית". הוא המשיך והסביר, "אתה מבין, אם כן, שענפי האמנות השונים, כל עוד הם מנותקים ממוסריות, עלולים להיות מנוצלים לכל דבר. יש אמנם מקום בסולם הערכים גם לאמנויות, אולם רק בתנאי שהתורה נמצאת מעל לכל, והיא מהווה את הציר המרכזי".

באותו רגע חשתי כי אפילו אם הייתי קם אז ועוזב, הרי כל הנסיעה הייתה שווה ולו כדי לשמוע את הרעיון הזה. אולם, היו לי עוד כמה נושאים שרציתי לשוחח עליהם עם הרבי. סיפרתי לרבי שאני עומד בראש התזמורת בבית הספר לכלכלה של לונדון. גם כאשר הופענו, הייתי בכל פעם חובש כיפה לראשי, ועם זאת חשתי רגשי אשמה מסוימים. בעבר למדתי בישיבה, והציקה לי המחשבה על כך שאת זמני החופשי אני מבלה בנגינה בתזמורת במקום להשקיע אותו בלימוד תורה.

תגובתו של הרבי הייתה, "אם אתה מרגיש שהנגינה חשובה עבורך, אזי התמקד בכך. אין בכך כל פגם. בורכת בכישרון, ועליך לנצלו לטובה. אולם, כאשר אתה נמצא בתזמורת, אל תסתפק רק בלנגן. הייתי רוצה שתעשה מאמץ להשפיע על הגויים שם שיקפידו על קיום שבע מצוות בני נוח".

נדהמתי מהדברים. הנה יושב לו אדמו"ר חסידי בניו יורק, ודואג לחייהם הרוחניים של נכרים שמנגנים בתזמורת בית ספרית בלונדון. עד כדי כך, שהוא מורה לי לעשות מאמץ מיוחד כדי להשפיע עליהם באמצעות הסברה אודות שבע מצוות בני נוח – הדורשות מאומות העולם כולם להימנע מעבודת אלילים, חילול ה', רצח, גילוי עריות, גנבה והתאכזרות לבעלי חיים, ומחייבות הקמתם של בתי דין אוניברסליים שיאכפו משפט וצדק.

אחר כך העליתי את הנושא האחרון שרציתי לדון בו. "יש לי אופי מאוד סוער", התוודיתי. "יש לי נטייה למרדנות, ואיני אוהב שאומרים לי מה לעשות".על סמך ניסיון העבר שלי בחינוך הישיבתי, התכוננתי לשמוע שיחת מוסר מהרבי. ציפיתי שיגיד לי כי עלי לעמול קשות כדי למגר את ההיבט הזה באישיות שלי. אבל הוא בכלל לא אמר דברים בכיוון זה. הוא רק הביט בי עם ניצוץ בעיניו ואמר, "מיכאל, הרי אצל כולנו זה כך, הלא כן? אבל זהו רק היצר שלנו". במילים אחרות, לא לעשות מזה עניין. אך, כמו בכל שאר ההיבטים של היצר הרע, זהו משהו שעלינו להילחם בו כדי לשלוט בו ולרסן אותו.

הגישה שלו הייתה כל כך חיובית. הוא הגיב לכל נושא שהעליתי בהבנה שכזו, והדברים שאמר שינו לגמרי את הגישה שלי לחיים. הבנתי כי מיום זה והלאה תהיה לי נקודת מבט חדשה על כל דבר. כאשר יצאתי מהפגישה, אמרתי לעצמי שאין צורך שאשוב פעם נוספת, מאחר שכעת יש לי מספיק דברים לעבוד עליהם למשך תקופת חיים שלמה, ויותר מכך. 


בשמה של הפרשה – ויקרא – טמונה הוראה בעבודת האדם לקונו: בכל עת ובכל שעה 'קוראים' לכל יהודי מן השמים ודורשים ממנו: התעלה! לך מחיל אל חיל בעבודתך! שתי פנים לקריאה זו: לבעל מדרגה גבוהה זו קריאת אתגר – אסור לך להסתפק בהישגיך עד עכשיו, אלא עליך לחתור להישגים נעלים יותר. ואילו למי שמצוי בשפל המדרגה זו קריאת עידוד – אל-לך להתייאש, שכן על-אף הכול תמיד בכוחך להתעלות ממצבך הירוד ולצאת מאפילה לאורה.

שבת שלום 
הרב שמואל רסקין
חב״ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת תצוה/זכור - הרב שמואל רסקין

 הסתלק מן הספק

מספרים על אדם שרכש טופס הגרלה בלוטו, עבור הגרלה ענקית של 100 מיליון. ההגרלה התקיימה, אך במקום לבדוק אם הטופס שלו זכה, נמנע האיש מלבדוק את טופס ההגרלה. שאלו אותו: אם אתה רוצה לזכות, למה אינך בודק; ואם אינך רוצה לזכות, למה קנית? 

השיב האיש: פשוט מאוד. כל זמן שלא בדקתי, יש ספק אולי זכיתי ואני עשיר גדול. אם אבדוק, מירב הסיכויים שיתברר שלא זכיתי, ואז יתגלה בוודאות שאני עני גדול. אני מעדיף להישאר ספק עשיר מאשר ודאי עני, ולכן אינני הולך לבדוק אם זכיתי....

בשבת זו שקודם חג-הפורים מוציאים אנו ספר-תורה נוסף וקוראים בו את "פרשת זכור": "זכור את אשר עשה לך עמלק".

 עמלק, זהו העם שהעיז להלחם עם אבותינו בצאתם ממצרים, ובכך הפיג במקצת את פחד שאר האומות מישראל. משלו חכמים את הדבר לאמבטיה רותחת שבא בן בלייעל וקפץ לתוכה, שעל-אף שנכווה - קררה, בני-ישראל נמשלו לאותה אמבטיה רותחת, באש האהבה לה' שהכול פוחדים מזרועו הארוכה. בא עמלק, קפץ לתוכה ועל-אף שנכווה - שכן ספג מהלומה קשה במלחמה - קרר את פחד האומות.

עמלק זה, אותו אנו מצווים למחות, איננו רק הגזע העמלקי וזרעו הגשמי, אלא גם ה'עמלק' הרוחני שבנו. כשם שהעם העמלקי של אותם ימים היה זה שבא והטיל ספקות בריבונותו של הקב"ה, כך גם אותו יצר-הרע המטיל ספקות בלבו של היהודי - 'ספק' בגימטריא 'עמלק' (240) - ומקרר את החום וההתלהבות לכל דבר שבקדושה, אף אותו מצווים אנו למחות ולדחות מקרבנו כל גילוי של ספקנות מהסוג הזה של עמלק, ואף זאת יש לקיים בכל יום, ואף בכל רגע, מימות השנה. יהי רצון שתמיד נעבוד את ה׳ בשמחה ובהתלהבות, ונזכה לגאולה האמיתית והשלימה תיכף ממש . 


שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין

בית חב״ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת תרומה - הרב שמואל רסקין

 תעשה טובה, לעצמך


הרבנית רבקה, אשת האדמו"ר רבי שמואל שניאורסון זי״ע, נהגה להכין מרקחת מיוחדת מפירות שהייתה עוזרת ומועילה לילדים חולים. כל בני העיר ידעו שכאשר ילד חולה, יש לפנות אל הרבנית ולבקשת קצת מרקחת.

פעם באה אשה וספרה בצער שבנה הקטן חולה ואשר על כן היא מבקשת לקבל את המרקחת. מיד ציוותה הרבנית לעוזרת הבית לתת לאשה מכל מיני המרקחת שהיו לה בבית, וכך עשתה. אבל משהו בסיפור לא מצא חן בעיני העוזרת, היא חשדה באשה זו שאינה דוברת אמת. בערב, עברה העוזרת של הרבנית ליד ביתה של האשה בכדי לבדוק את הדבר. ואכן, התברר שחשדה היה מוצדק: הילד היה בריא ושלם, ומסביב לשולחן ישבו אורחים והטיבו את ליבם במרקחת הטעימה של הרבנית...

אצה העוזרת לספר לרבנית את דבר רמאותה של האשה, אשר בחוצפתה הרבה שיקרה בעזות מצח ואמרה שבנה חולה על מנת לקבל בערמה את המרקחת, כאשר במציאות הילד נראה בריא וחזק. להפתעתה של העוזרת, אורו פניה של הרבנית! "מה את אומרת, הילד בריא? איזה יופי, ברוך השם! כל כך דאגתי לשלומו"...

השבוע נפתחה המגבית היהודית הראשונה. פרשת השבוע עוסקת במסע גיוס הכספים הראשון בהיסטוריה. משה יזם את גיוס הכספים כדי לבנות את משכן האלוקים במדבר, וזו הזדמנות לשיעור מאלף בנתינה.

המסורת היהודית מלמדת אותנו שאותם אנשים שנותנים, בעת ובעונה אחת הם גם מקבלים. האמת היא, שבנתינה אנו למעשה מקבלים יותר ממה שאנו נותנים. אנו מקבלים לא רק פיסת שמיים בגן העדן המרוחק, אלא כאן ועכשיו. במערכות היחסים שלנו – במשפחה, בעסקים או בקשרינו החברתיים – אנו לרוב מקבלים נדיבות תמורת נדיבות, ואנו מגלים כי הצד השני נענה ומשיב בדרך דומה של נתינה. אולם עצם העובדה שעשינו מעשה טוב, מעשה שהוא נכון, אמיתי ואצילי, מעניק לנו תחושת סיפוק רבה.

עובדה זו שופכת אור על הביטוי הלא שגרתי בדבריו של ה' למשה בפרשת השבוע, "ויקחו לי תרומה" – מדוע 'יקחו'? הרי לכאורה 'לתת' תרומה יהיה מונח מדויק יותר. אולם מאחר שכשאנו נותנים אנו גם מקבלים, הרי המילה "יקחו" הולמת ומתאימה. מאותה סיבה, אנו מוצאים שהביטוי העברי "גמילות חסדים" מופיע תמיד בלשון רבים. כיוון שבכל פעם שבה מישהו עושה מעשה חסד אחד ויחיד, לפחות שני בני אדם מרוויחים מכך – הנותן והמקבל גם יחד.

במשך השנים ראיתי אנשים טובים, אנשים נותנים, שחלקו עצמם עם אחרים וטיפלו בהם, אולם לאחר שנים של נתינה, הם הפסיקו לתת. מדוע? – מפני שהם נתמלאו תסכול מחוסר ההערכה על כל עבודתם הקשה. אחרי כל מה שהם עשו למען אחרים, הם לא קיבלו אפילו ברכת "תודה רבה". כך שהם התאכזבו, התפכחו מאשליותיהם ובמקרים מסוימים אפילו נעשו מרירים. הם פרשו מחיי הציבור ומהמשרות שהם מילאו בשירות הקהילה. כמה עצוב שאנשים אלו לא נוכחו לראות ולדעת, שאפילו אם בני אדם בדרך כלל לא רוחשים הערכה והכרת תודה על מאמצים שאחרים עשו בשבילם, עדיין א-לוקים הכל-יכול מבחין בכל מעשה של חסד וצדקה שאנו עושים ומשיב לנו כגמולנו בדרכו שלו ובשפע הברכות שהוא מרעיף עלינו.

בפתחו של חודש אדר - "משנכנס אדר מרבין בשמחה", נקח איתנו מפרשת השבוע את המסר הכל כך חשוב - לתת, בלי חשבונות, ומתוך שמחה, וכפי שכבר הבטיח הקדוש ברוך הוא "אם אתה משמח את שלי - אני משמח את שלך".


שבת שלום וחודש טוב,

הרב שמואל רסקין

בית חב"ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת משפטים - הרב שמואל רסקין

 נשיא ארצות הברית ה-33 הארי ס. טרומן, היה לראשון שנשא נאום בטלויזיה בשידור ישיר לאומה. בשבעה של הגברת ברל ע"ה חשף בנה סיפור מדהים, אשר הובא בעלון "מאורות הדף היומי":

בעצת יועציו החליט הנשיא טרומן, כי בכל שבוע הוא ישא נאום במועד קבוע לאומה האמריקנית שישודר בכל אמצעי התקשורת. לאחר התייעצות הוחלט כי הנאום השבועי היוקרתי של נשיא ארצות הברית של אמריקה ישודר בליל שבת, מאחר שבלילה זה האזרחים שלווים ופנויים.

שמעה זאת הגב' ברל ע"ה ולבה נחמץ. הן יהודים רבים עלולים להכשל בחילול שבת ברצותם לשמוע את נאומו של נשיאם. הגב' ברל ע"ה, אשת חיל היתה, וידעה כי על האדם מוטל לעשות את אשר ביכולתו לעשות ומכאן ואילך הכל ביד ה'. נטלה הגברת את עטה, ושיגרה מכתב לנשיא ארצות הברית של אמריקה. בדבריה היא תיארה את נאמנותה לארצה, ומשום כך גם את רצונה הכן להאזין לדברי הנשיא, אך ציינה, שכיהודיה שומרת שבת היא מנועה מהפעלת מכשיר חשמלי מכל סוג שהוא. "אי לכך, אני מבקשת ממך, אדוני הנשיא, לשדר את נאומך ביום אחר".

מדובר בנשיא שנתן את ההוראה להטיל את פצצות האטום, אדם שהוביל למהפכות ענק שעצבו את דמותה של ארה"ב. מה חשבה לעצמה? הרי הם, שם למעלה, בצמרת השלטון, כלל אינם קוראים בקפידה מכתבים של אזרחים מן השורה. חבל על המאמצים, הלא כן? ובכלל, האם ניתן להעלות על הדעת, כי שעת הנאום אשר נבחרה לאחר התייעצויות ממושכות תבוטל מפני בקשתה של אשה המייצגת מיעוט קטן ובלתי משפיע?

לאחר כשבוע ימים פתחה גב' ברל ע"ה מכתב שהונח בתיבת הדואר של ביתה ובו  נכתב, כי נשיא ארצות הברית של אמריקה קרא את מכתבה, והוא מתייחס לכך בכובד ראש. לאחר שבועיים, נשא הנשיא את נאומו בליל שבת, אך בתום הנאום הוא הודיע, כי מטעמים שונים, מכאן ואילך ישודר נאומו ביום שלישי בשבוע!

אישה אחת, במכתב אחד, זכתה בזכות עצומה שלא ניתן כלל לשערה. במשך שנים רבות נמנעו רבבות יהודים מחילול שבת, בשל הכרתה ואמונתה התמימה, כי עליה מוטל לעשות את שביכולתה, ומי שאמר והיה העולם, ישלים את המשימה.

בפרשת השבוע אומרת התורה: "שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲשֶׂה מַעֲשֶׂיךָ, וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי תִּשְׁבֹּת". השבת היא הנשמה של השבוע – החזון שמעניק לשבוע חיוניות ושלקראתו הוא שואף. המקובלים מלמדים כי בשבת מתגשמים כל הישגי השבוע שחלף ומורמים למישור גבוה יותר. מהשבת זורמת ברכה לכל המאמצים של השבוע הקרב. שמירה על השבת מבטיחה את ברכתו של ה' להצלחה במשך כל השבוע שלנו ומעניקה תחושת מטרה ומשמעות לקיומנו במהלך השבוע. 

אביו של הרבי מליובאוויטש, הגאון המקובל רבי לוי יצחק שניאורסון מוצא רמז נפלא בפרשתנו, מהפסוק "רַק שִׁבְתּוֹ יִתֵּן וְרַפֹּא יְרַפֵּא" על כך שיום השבת מביא רפואה, כמאמר "שבת היא מלזעוק, ורפואה קרובה לבוא". "שִׁבְתּוֹ יִתֵּן" - כשתהיה שמירת שבת, "וְרַפֹּא יְרַפֵּא" - תבוא רפואה (הכפילות מורה על ליל שבת ועל יום השבת).


שבת שלום,

הרב שמואל רסקין

חב"ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת יתרו - הרב שמואל רסקין

 איך להיות יהודי מאוזן?

מסופר על יהודי שהיה נשוי במשך שנים ארוכות ולא זכה לחבוק ילד. הוא לא היה אדם מבוסס כלכלית, אבל החליט להשקיע בסגולה חשובה. מקובל בקהילות ישראל כי קריאת "מפטיר חנה" בבוקרו הראשון של ראש השנה (המדבר על נס פקידת חנה) הוא סגולה להיפקד בילדים. הוא החליט לקנות את המפטיר בכל מחיר - וכך עשה.

באמצע קריאת התורה, ניגש אליו אחד המתפללים וביקש ממנו טובה. אותו מתפלל קנה את העלייה השביעית, אך אחיו קנה במקביל את העלייה השישית ומקובל שלא להעלות לתורה שני אחים בזה אחר זה (משום עין הרע). לפיכך, ביקש האיש להחליף עימו את הכיבוד - הוא יעלה במקומו למפטיר ואילו קונה המפטיר, יקדים ויעלה לעלייה השביעית. הקונה הרהר לרגע והסכים.

אותו מתפלל עלה לקרוא את המפטיר, ונעשה רעש עצום בבית הכנסת - כיצד הוא מעז לגזול מיהודי חשוך בנים את הסגולה שהוא כה ציפה לה? האיש שפעל בתמימות, לא ידע את נפשו וניגש אל הקונה וביקש מחילה. אך ההוא חייך וענה כך: "ניסיתי כבר את כל הסגולות האפשריות, ורק את הסגולה של לוותר לאחר עוד לא ניסיתי".

חלפה שנה, אותו אדם שקנה את המפטיר נכנס לבית הכנסת, והנה ההוא שלקח ממנו את העלייה ניגש ואמר: "כל השנה סחבתי את העוול שעשיתי לך. החלטתי לתקן וסיכמתי עם הגבאי כי אני קונה היום את מפטיר חנה בכל מחיר ומכבד אותך לקרוא אותו" אמר בקול רועד."אין צורך", השיב האיש בחיוך, "לפני חודשיים נולדו לי תאומים"...

בפרשתנו אנו קוראים על המעמד הנשגב של קבלת התורה בהר סיני. כידוע, שני הלוחות נחלקו לשתי עמודות – המצוות שבין אדם לקונו והמצוות שבין אדם לחברו. הצד האחד הוקדש לתחומים שבהם יש לנו אחריות כלפי הקדוש ברוך הוא, כגון אמונה ושמירת השבת, ואילו הצד השני עסק בחובותינו הבין-אישיות, כגון לא תרצח, לא תנאף ולא תגנוב.

המסר שאסור לנו לשכוח, ששני התחומים הם מקודשים – שניהם באים מה' ושניהם יחדיו מהווים את הגרעין המרכזי של חוקי התורה ושל עצם ההוויה היהודית. על כולנו מוטלת החובה להיות יהודים מאוזנים היטב, לא לבחור חלילה רק צד אחד של עשרת הדברות ולזנוח את האחר, כי אז היהדות שלנו תהיה צולעת. יהודי בריא ומאוזן חי חיים מאוזנים ובריאים, "טוב לשמים וטוב לבריות".

יהודי בנוי משתי התכונות - אמונה ואנושיות, ושתיהן תלויות האחת בשניה ולא יכולות להתקיים לבד. אם נפעל מתוך אהבת ישראל יחד עם אהבת ה', נוכל להגיע לדרגות הגבוהות ביותר.


שבת שלום

הרב שמואל רסקין

חב״ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת בא - הרב שמואל רסקין

 בדרך לחתונה עוברים באינדונזיה

בעוד כמה שבועות תערך בקהילתו של הרב שמואל רסקין שמחה גדולה ומיוחדת. אל תתבלבלו, זה לא אני אלא בן הדוד שלי, רב קהילת חב"ד בשיכון ותיקים בחולון. חבר הקהילה שלהם - דוד סייארס, יזכה להיכנס לחופה מיוחדת ולא שגרתית, היא תסמל את הנס העצום שהתרחש ומתרחש בכל רגע בדורנו.

הסבא של דוד סייארס היה סוחר יהודי שעלה מעיראק לארץ ישראל, בארץ הוא עסק בתחום הטקסטיל. כאשר הלכו עסקיו והתרחבו, הוא עבר לגור באינדונזיה בשטח האי באלי. אינדונזיה היא המדינה המוסלמית המאוכלסת ביותר בעולם וסייארס עבר לשם עם אשתו ובתו הקטנה חנה. הילדה ידעה מעט מאוד על היהדות שלה, לא היה לה דרך לחוות את הקשר שלה לעם היהודי. כאשר היא בגרה, הכירה שכן מוסלמי והתחתנה איתו. נולדו להם שלושה ילדים, הגדול מבינהם הוא דוד, מיודענו. מתוך רצון לשמר את הזהות היהודית של הילד, אימו לא שלחה אותו לבית ספר מוסלמי, אלא לבית ספר נוצרי קתולי...

חלפו השנים, דוד התקרב לגיל מצוות וחנה הייתה כאובה ומיוסרת. היא חלמה לחגוג לדוד בר מצוה, לראות אותו עולה לתורה וקורא את ההפטרה ככל נער יהודי החפץ בכך, אך לא היה לה שום מושג איך לעשות זאת. הדת היהודית אינה מוכרת באינדונזיה ולכן אסור לנהל שם בית כנסת באופן רשמי. סמוך לביתם היה מבנה בית כנסת קטן שנפתח רק ביום הכיפורים והסמל החיצוני היחיד עליו הוא ציור של מגן דוד, חנה הרגישה כי היא מוכרחה לפרוק את ליבה בפני הקדוש ברוך הוא, השיגה את המפתח של בית הכנסת ונכנסה להתפלל. היא גילתה מקום מוזנח ומלוכלך ועבדה שם שעות ארוכות כדי לנקות ולכבד את המקום.

על אחד השולחנות היא מצאה תמונה קטנה של הרבי מליובאוויטש. חנה הביטה בתמונה ואמרה: "רבי יקר, אתה דואג ליהודים בכל העולם, אני מתחננת שתדאג גם לדוד שלי". עוד בטרם סיימה חנה את תפילתה והנה נשמעות דפיקות על דלת בית הכנסת. בפתח היא גילתה לתדהמתה מחזה שלא יאמן באינדונזיה: עמד שם חסיד מזוקן, בשם ר' דוד סקורדר. היא שפשפה את עיניה, זאת הייתה מציאות ולא חלום. סקורדר הוא סוחר מלונדון וקיבל בעבר הוראה מהרבי מליובאוויטש, שבכל מקום בו יבקר לרגל עסקיו, יתעניין במצב הקהילה היהודית. הוא בדיוק ביקר בבאלי והלך לחפש את בית הכנסת, ובהשגחה פרטית מופלאה הוא הגיע בדיוק באותן דקות שהמקום היה פתוח ואישה יהודייה בודדה נזקקה נואשות לעזרה שלו. סקורדר לקח את דוד ללונדון והכין אותו כראוי לבר מצוה. חלפו השנים, דוד התקרב ליהדות למד בישיבות חב״ד, ובקרוב בעזרת ה' יזכה להקים בית יהודי איתן בארץ ישראל.

בפרשתנו פרשת בא מסופר שבליל הפסח נעשו שני דברים: האחד - יציאה מיוחדת של הקדוש ברוך הוא לתוך מצרים בכדי לגאול את עם-ישראל, והאחר - הענשת בכורי מצרים, פעולה שנחשבת פעולת אגב לעומת המטרה הראשונה. המטרה העיקרית של יציאת הקדוש ברוך הוא למצרים נועדה להציל את היהודים ששקעו כל-כך בטומאת מצרים, עד שבלילה זה, שבו נצטוו להקריב את קרבן הפסח ולא לצאת מבתיהם, הלכו הללו לבתי שכניהם המצרים. אף על פי כן, ירד הקדוש ברוך הוא בכדי להבחין בין המצרים ובין היהודים ולהציל גם את היהודים הללו.

פעולה זו מביאה לידי ביטוי את האהבה העצומה של הקדוש ברוך הוא לעם-ישראל. הרי אפשר לשער את מצבו הרוחני של יהודי, שאף על פי שראה את תשע המכות שספגו המצרים ואף שנצטווה על-ידי הקדוש ברוך הוא להקריב את קרבן הפסח ולהישאר בביתו בלילה הזה, בכל-זאת יצא מהבית והלך להתרועע עם המצרים. וכי יש פחיתות גדולה מזו?! למרות הכל מגלה הקדוש ברוך הוא את אהבתו לעמו, ויורד להציל אפילו את הפחותים שבעם-ישראל בעצמו - "אני ולא מלאך, אני ולא שרף" ועובר מבית לבית, כביכול, בכדי לשלוף מתוך טומאת מצרים את היהודים ששקעו לתוכה.

לעיתים אנו מוכנים לעזור לזולת, אך מצפים שיביע רצון להעזר, שיבוא אלינו לקבל את העזרה. מלמד אותנו בורא העולם: עלינו ללכת אפילו אל מי שבדרגה הנמוכה ביותר, לבוא אליו לכל מקום בעולם, לספר לו על אהבת הקדוש ברוך הוא אליו ולקרבו לאור התורה. כך נגאלים כל ישראל מהגלות - "ואתם תלוקטו לאחד-אחד בני-ישראל", וזוכים לגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו.


שבת שלום 

הרב שמואל רסקין

חב״ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת שמות - הרב שמואל רסקין

 רוצה להיות מהפכן? תוריד את הנעליים מהרגליים

יהודי מכובד הגיע לפגישה אישית בארבע עיניים אצל רבו האהוב.

אמר לו הרב: "ידידי היקר והמכובד, אם תשנה את ההרגלים השליליים שלך למעשים חיובים - אני ואתה נשנה את העולם".

האיש שמח והתרגש מאד, הוא ורבו יעשו מהפך וישנו את העולם!

אז המשיך רבו והוסיף: "נשנה את העולם הפרטי שלך", כל אדם הוא עולם מלא.

בפרשת שמות מסופר על משה רבינו הרואה את הסנה בוער ושומע מאת ה' את המשפט המפורסם: "של נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא".

במשפט הזה טמון רעיון נפלא: 

"של נעליך" - הורד מעליך את מה שנועל אותך. 

"מעל רגליך" - מעל ההרגלים שלך. 

"כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא"  - לא תמיד אנו צריכים לחפש ולבקש להיות במקום אחר, לעבור דירה, לחפש מקום לימודים מיוחד, לנסוע לאי בודד - המקום שבו אתה עומד עליו עכשיו, אדמת קודש הוא, גם המקום שבו אתה נמצא כעת יכול להיות קדוש. 

ברגע שנסיר את המנעולים מההרגלים שלנו נגלה מחדש אלו יכולות וכוחות יש בנו. 

ברגע שננתק את עצמנו מההרגלים הישנים, מתחושת ה"לא יכול", נחוש שאנחנו יכולים עם קצת מאמץ להשתחרר מההרגלים השליליים ולשלוט בהם.יציאה "ממצרים" - מן המיצרים, מתאפשרת על ידי "של נעלך מעל רגליך", להוריד את ההרגלים שנועלים אותך וחוסמים בעדך להתעלות ולהרגיש אור.

יהי רצון שנזכה לראות בקרוב ממש את האור הגדול - אורו של משיח צדקנו, בגאולה האמיתית והשלמה.

 

שבת שלום ומבורך,

הרב שמואל רסקין

חב"ד קרן אור בודפשט

 

תודה לסיון רהב מאיר, המצטטת רעיון נפלא זה  בספרה הנהדר "הסטטוס היהודי".

פוסט שבועי פרשת ויחי - הרב שמואל רסקין

 *פוסט מפרגן*

אריה ישב אצל הספר אליקו להסתפר לפני יציאתו לטיול עם החבר׳ה לאמריקה, את אליקו הספר זה הפתיע: "לאמריקה? למה שמישהו ירצה לנסוע בעונה הזאת? הצפיפות, ההמוניות... אתה מטורף אם אתה נוסע עכשיו לאמריקה.

תגיד אריה איך אתה טס לשם?" 
‏‪"‬אנחנו טסים בטיסת לואו קוסט", ענה אריה, "קיבלנו מחיר מצוין". האיש והמספריים נדהם: ‪"‬לואו קוסט? המטוסים מקרטעים, המושבים מרופטים והכי גרוע - הם תמיד מאחרים" נאנח אליקו והמשיך: "איפה אתם מתאכסנים באמריקה?"

״נהיה במקום קטן ואקסלוסיבי המשקיף על הנהר הפטומק ברוקוויל״, הצטנע אריה. ‏‬‪ ״אל תמשיך! אני מכיר את המקום״, התפרץ שוב אליקו, "כולם חושבים שזה הולך להיות מיוחד ואקסלוסיבי אבל בתכל'ס, זה חור, אולי המלון הגרוע ביותר בעיר, החדרים קטנים, השירות על הפנים, והמחירים מוגזמים". תוך גזירת קצוות אחרונים המשיך לשאול: "אז, מה אתם מתכוונים לעשות כשתגיעו לשם?" ‪"‬אנחנו נלך לראות את ניו-יורק ומקווים לראות את נשיא ארצות הברית!" ענה אריה בהתלהבות. ‪"‬זה טוב...", צחק אליקו, 
"אתם ועוד מיליון אנשים מנסים לראות אותו, למה נראה לך שתצליחו? מה אני אגיד לך.... בהצלחה בטיול שלך, אתה תזדקק לזה..."
‏‪ ‬
לאחר כחודש, חזר אריה לרענן את התספורת. "תפסת אמריקה, אה?" הקניט אליקו הספר. "האמת, זה היה פשוט נפלא", ענה לו אריה, "לא רק שיצאנו בזמן ובאחד מהמטוסים החדשים של החברה, עוד היה להם "אובר-בוקינג" ושדרגו אותנו למחלקה הראשונה עם כל הפינוקים והשירות היה נהדר. המלון היה יפהפה, הם רק לאחרונה סיימו שיפוץ בעלות של 5 מליון דולר והמקום ממש פנינה. מכיוון שהגענו בשיא העונה והם היו מלאים, הם התנצלו ונתנו לנו את הסוויטה המיוחדת של הבעלים, ללא תוספת מחיר!".

‏‪"‬נו", מילמל הספר, "נשמע לא רע, אבל עם כל הכבוד, את הנשיא לא פגשת". "למען האמת", אמר אריה, "היה לנו מזל וכשסיירנו בבית הלבן, איש המשמר טפח לי על הכתף והסביר שהנשיא מעוניין לפגוש כמה מהמבקרים וישמח אם אואיל בטובי להיכנס לחדרו הפרטי ולהמתין בכדי שהנשיא יברך אותי אישית. חמש דקות לאחר מכן, הנשיא נכנס ולחץ את ידי. אני כרעתי ברך לפניו והנשיא אמר לי מספר מילים". ‪"‬באמת? ומה הוא אמר לך? הנשיא אמר לי: ״תגיד, מי עשה לך את התספורת הזוועתית הזאת?".

פרשת ויחי היא הפרשה המסיימת את ספר בראשית ובה אנו קוראים על הברכות שברך יעקב את בניו, עולה על כולנה הברכה שברך את בני יוסף, ברכה שהפכה להיות סמל לברכת הבנים "ויברכם ביום ההוא לאמר בך יברך ישראל לאמר ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה וישם את אפרים לפני מנשה", מה ייחודה של ברכת אפרים ומנשה, שכל המברך את בנו יברך אותו שיהיה כמותם, וישתמש בברכתו של יעקב כלפיהם?

התורה מספרת שכשיעקב ברך את בני יוסף, הוא שיכל ידיו - הניח את יד ימינו על ראש אפרים ואת ידו השמאלית על ראש מנשה, למרות שמנשה היה הבכור, בעצם יעקב "העדיף" את הצעיר... עם זאת לא חלף בהם הרהור של קנאה או שנאה או תחרות. הם פרגנו וכיבדו אחד את השני, לכן בוחר יעקב דווקא בצאצאי יוסף ואומר "בך יברך ישראל, ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה", ילדים עם כבוד ופרגון כזה, זו ברכה שכל אב היה רוצה‪...‬ כמו שנאמר בספר משלי "טוב עין הוא יבורך" טובי העין - מי שרואה בעין טובה את הסביבה, הם אלו שיכולים לברך ולהשפיע על סביבתם...
‏‪ ‬
היום (יום חמישי) חל צום עשרה בטבת ביום עצוב זה, בו החל המצור על ירושלים, אשר הסתיים בחורבן בית המקדש ויציאת עם ישראל שוב לגלות ארוכה ומפותלת, כדאי שנקח על עצמנו את המסר מפרשת השבוע ׳לפרגן׳, כך בחופשיות, פשוט לפרגן אחד לשני באהבת חינם, ובזכות זה ייבנה בית המקדש השלישי ונזכה לגאולה האמיתית והשלימה תיכף ומיד ממש. 
חזק חזק ונתחזק!

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
חב״ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת ויגש - הרב שמואל רסקין

אדם אחד הגיע לכותל בשעת לילה מאוחרת ושמע יהודי מתפלל לאלוקים וצועק: "אלוקים תעשה לי פנצ'ר!" הצופה באיש התמהוני חשב שהוא מדמיין (בכל זאת השעה הייתה אחת לפנות בוקר...) ושוב הוא שומע צעקה: "אלוקים תעשה לי כבר פנצ'ר!" לרגע הוא חשב שמדובר באדם שאינו שפוי אך מבט קצר לעבר האיש הבהיר כי מדובר באיש אמיד בעל שיעור קומה...
הוא לא התאפק, ניגש אליו ושאל: "סליחה איזו מין תפילה זו?!" האיש חייך לעברו תוך שהוא מביט בשעון הרולקס שלו והסביר: "תראה, העולם הוא גלגל פעם אתה למעלה ופעם למטה, מי שלמטה יכול לעלות למעלה וחלילה ההפך... אני הייתי בשאול תחתית ואלוקים זיכה אותי ומעני מרוד הפכתי לאיש עסקים מצליח, אני מבקש מאלוקים שיעשה לי פנצ'ר, על מנת שהגלגל לא ימשיך להסתובב ואשאר כמו שאני....״

 

בפרשת ויגש מספרת לנו התורה על המפגש הטעון והמרגש של יוסף עם אחיו. הגלגל הסתובב בעולם ויוסף שנמכר ע"י אחיו לעבד, נהיה למשנה למלך מצרים והם באים לבקש את עזרתו בשנות הרעב. לאחר הפגישה המרגשת, יוסף שולח את אחיו להודיע על כך לאביו, ויחד איתם הוא שולח עגלות הנושאות מכל טוב ארץ מצרים. בעגלות היה חבוי מסר שיוסף שלח, שרק אביו יעקב הבין אותו.

מהו הסימן אשר מסר יוסף לאביו באמצעות אחיו? ? מדוע בתחילה לא האמין יעקב, אך כשראה העגלות מיד השתכנע וכתוצאה מזה "וַתְּחִי רוּחַ יַעֲקֹב אֲבִיהֶם".

על דרך הפשט ניתן להסביר כי העגלות המלאות כל טוב הן ראיה שיוסף הוא אכן השליט במצרים שהרי יש בידו לשלוח מעגלות פרעה. אולם ודאי שיש בעגלות ששלח יוסף ליעקב מעבר להוכחה פיזית לעצם קיומו, רש"י מסביר שסימן מסר להם, והוא הלימוד שלמד יוסף עם יעקב אביו בענין ׳עגלה ערופה׳ קודם העלמותו. אבל עדיין מדובר רק בסימן בעלמא שנתן יוסף לאביו כדי להוכיח את קיומו, מה הקשר בין הָעֲגָלוֹת לעגלה ערופה? שכן אם רמז לאביו על עגלה ערופה מדוע שלח עגלה שהיא כלי תחבורה? היה לו לשלוח את העגלה שהיא התולדה של הפרה, אלא שנראה שיש כאן מסר עמוק יותר אותו שולח יוסף לאביו דרך העגלות,

אחד ההסברים הוא כך: 
יוסף שלח עגלות כדי לומר לאביו יעקב: "תדע לך אבא, תמיד זכרתי שהעולם הוא כמו גלגל פעם אדם למעלה ופעם למטה. כך בשעה שהייתי בבור ידעתי שאעלה לגדולה וגם כעת כשאני מלך, אני זוכר שתמיד אפשר לרדת..." כי כל מה שקורה בעולם הוא אך ורק מאת ה׳. יעקב מבין שיוסף חי באמונה שה' משפיל גאים ומגביה שפלים ומחשבה כזו מיד גורמת ל"וַתְּחִי רוּחַ יַעֲקֹב אֲבִיהֶם". יהי רצון שהקדוש ברוך יתן לכולנו שפע ברכה מידו המלאה הפתוחה הקדושה והרחבה בכל המצטרך בטוב הנראה והנגלה בכל המצטרך, שנמשיך לשמוע בשורות טובות ונזכה לגאולה האמיתית והשלימה תיכף ומיד ממש.

שבת שלום
הרב שמואל רסקין
חב״ד קרן אור בודפשט

 

פוסט שבועי פרשת מקץ - הרב שמואל רסקין

 גיא סיים את שירותו הקרבי בצה"ל, כשהשתחרר, נסע כמו רבים מחבריו "לנקות את הראש" במזרח הרחוק, הוא ארז תרמיל עם ציוד ויצא לראות נוף, להכיר מחוזות חדשים, לטעום ולרחרח מקרוב בכל דבר זר ומוזר. ככל שהיה זר יותר - מוטב. בין השאר הגיע לתאילנד, שם הסתובב בין ערים ועיירות והשתדל להתרחק משאונה של עיר. גיא אהב את השקט ומשום כך הוא לא הסתובב כמעט עם צעירים ישראלים נוספים. לבדו, בתרמיל ומקל, סבב בעיירות הקטנות והכיר עולמות חדשים. 

באחד הימים הגיע אל אי הנופש "קופאנגאן" שנמצא בלב ים, שם ישן בבונגולו שלושה חודשים ארוכים והתגורר באי בין סלעי החוף כשהוא אוכל מכל הבא ליד. כל יום מצא את עצמו יושב בחוף שעות ארוכות, על הקו הדק המפריד בין המים לחול הבהיר, מביט במים התכולים ומאזין לרחש גלי הים שהתנפצו על החוף והרטיבו אותו מדי פעם. מחשבותיו ריחפו והגיעו כמעט לכל מקום אפשרי, הוא חשב על המדיטציות והיוגה, שוטט במחשבתו במנזרים עתיקים, שרטט קווים לעולמות רוחניים והתערבל עם סערות הנפש. רק על עמו ומולדתו לא חשב. הוא הגיע למקום הזה במטרה להתנתק, לברוח ולשכוח מכול דבר שיחבר אותו לארץ, זו הסיבה שניתק כל קשר רגשי וטלפוני עם כל מה שהזכיר לו את הארץ, כולל חברים ובני משפחה.

גיא שיכל רגליו והתכונן לסיבוב נוסף של מדיטציה. הוא ריכז את חושיו, תקע את מבטו בחלל האוויר, ונשם נשימה עמוקה. השמש כמעט נטתה לשקוע כאשר חפץ מוזר גלש עם המים ו'נחת' על החול הרך, כמעט נוגע ברגליו. הוא הושיט את ידו ושלף את החפץ המוזר הזה והתבונן בו. זה היה סביבון. סביבון יהודי. לא סתם סביבון, אלא סביבון עם ארבע אותיות בעברית...כמו ברק פגע בו באותו רגע . סביבון נוחת מול רגליו, בחוף נידח בתאילנד הרחוקה. זה היה ניראה לו יותר ממוזר, מה לכל הרוחות הדבר הזה עושה פה, באמצע החיים, ועוד במקום כזה. שעה ארוכה התבונן בסביבון, הפך בו לכאן ולכאן; נזכר בסביבון האחרון שראה בחייו כשהיה בגן הילדים. הוא נזכר גם בחנוכייה... גיא המשיך לשבת ולהתבונן במחשבותיו בסביבון היהודי הזה, למרות שהחושך כבר מזמן ירד. הוא קם ממקומו והלך לעבר הבונגולו שלו. המחשבות החזירו אותו בבת אחת אל הבית הרחוק בישראל, אל אבא ואמא. פתאום הרגיש צורך להתקשר ולשאול 'מה נשמע' זאת לאחר חודשים ארוכים שלא שמע מהם מאומה. כשהתקשר הביתה, אמו כל כך שמחה : "הו, גיא, חנוכה שמח, טוב שהתקשרת כי בדיוק כעת אבא מדליק נרות חנוכה..." קולו נשנק. הוא לא יכול היה לדבר, גם בשעה שאביו נטל מאמו את הטלפון ושאלו לשלומו, ההלם היה גדול. "חנוכה היום?" פלט לבסוף תוהה ומבולבל. אבא לא הבין למה בנו שותק ותוך כדי שיחה שלף גיא מכיסו את הסביבון שהביא לו הים שעות ספורות קודם לכן... בשבילו זה היה יותר מדי. יותר מאשר צירוף מקרים סתמי, הוא חש כי יד עליונה דוחפת אותו לפינה כלשהי - אותה יד עליונה שניסה להתחמק ממנה ולמצוא לה תחליף במקומות אחרים.

לאחר שיחת הטלפון יצא שוב החוצה, הפעם כשמטרה לנגד עיניו. הוא השיג עלה בננה ענק ואגוזי קוקוס, ובשיטות בנייה של ה'מזרח' התקין לו חנוכיה קטנה. את הנרות הקטנים קיבל מה"אמא" התאילנדית שאירחה אותו בבוגנלוס. כשסיים להתקין את החנוכייה המיוחדת, היטיב את הנרות והדליק בהם אור- אור יהודי שהאיר אותו ואת המקום כולו.

ישב שם תייר שהביט בו בעיניים פעורות לא הרחק ממנו. הוא לא הבין מה בונה הצעיר הזה, מדוע הוא מדליק נרות וכה שקוע בשרעפיו. פתח הלה בשיחה ושאל לפשר הנרות ומהם מסמלים וגיא הסביר לו כי זה סמל של ניצחון. "ניצחון של מי?" תהה התייר, השיב גיא בפשטות. "ניצחון היהודים על היוונים, ניצחון האור על החושך. למחרת, באותו מקום ובאותה שעה, מול 'חוף הסביבון' (כך כינה גיא כעת את החוף), החליט כי עליו לחזור לישראל ולבדוק את הדת מקרוב. אולי בכל זאת יש משהו?! קודם לכן ביקר בבית חב"ד בתאילנד לישראלים, שם הציץ, התרשם והכיר מקרוב לראשונה את היופי של הדת, כעבור חודשים ספורים ישב גיא באולם של ישיבת חב"ד בשכונת קטמון הירושלמית, עושה את צעדיו הראשונים בעולמה של היהדות מתאמץ להשלים את מה שהחסיר כל השנים.  

חברים יקרים יש משהו מיוחד בחג החנוכה: הדינמיקה הבסיסית של חג זה שבה והופיעה במהלך כל ההיסטוריה היהודית. חנוכה מציין בראש ובראשונה את נכונותם של יהודים לסכן את חייהם כדי לשמר את יהדותם – כלומר, להישאר נאמנים לתורה שנתן לנו אלוקים כמקור ההדרכה לשליחותנו בחיים. הניצחון הצבאי בא והלך ובכל מקרה הוא לא היה שלם – תוך דור אחד או שניים, המדינה הצעירה תחת שלטון המכבים כבר איבדה את עצמאותה ועברה להיות תחת שליטתם של הרומאים. מעל הכל, חנוכה נחגג למען העובדה שאנו לא הרשינו לאף אחד להכתיב את מערכת היחסים שלנו עם אלוקים. אנו מוכנים לוותר על כל דבר למענו, למען המטרה הזאת, אפילו על חיינו הפיזיים. חג החנוכה מציב בפנינו את האתגר להתבונן פנימה אל תוכנו ולמצוא גבורה ונחישות, להפיק משמעות, תכלית וקדושה מכל רגע בחיים שבהם בירכנו אלוקים. מי ייתן וחג החנוכה יאיר השנה את חיי כולנו וכל משפחותינו ונזכה לגאולה האמיתית והשלימה תיכף ומיד ממש!


שבת שלום וחנוכה שמח

הרב שמואל רסקין 

חב"ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת וישב - הרב שמואל רסקין

 לאחר שליחותם בכותאיסי שבגרוזיה, הורה הרבי הקודם לסבי וסבתי ר' לייבל ומלכה ליפסקר ז"ל לעלות לארץ ישראל, הם עשו כדברו, עלו לארץ והתגוררו בעיר לוד. באחד הימים, עת פסע סבי במרכז העיר לוד, פנה אליו קצין משטרה שעבר באזור. לאחר מכן התברר כי היה זה מפקד משטרת לוד.

"אתה לייבל ליפסקר?" שאל המפקד, וסבא השיב בחיוב. "אם כן, אני מבקש לראות אותך מחר במשרדי אשר בתחנת המשטרה". סבא נבהל מאוד, זכרונות המשטר הקומוניסטי עוד לא נשכחו ממנו, ובכלל, מי אינו חושש מזימון פתע ללא נימוק לתחנת המשטרה. באותו הלילה נדדה שנתו מעיניו, כשבמוחו עברו אין ספור אפשרויות לגבי הצפוי לו.

למחרת, התייצב סבי במועד שנקבע בחדרו של מפקד המשטרה. להפתעתו, קם לקראתו המפקד וחיבק אותו בחום, כמו חברים טובים המכירים שנים רבות. לנוכח פניו הנדהמות של סבי הזמינו המפקד לשבת והחל לספר לו:

"אתה בוודאי לא מכיר אותי, אבל אני מכיר אותך היטב מתקופת שהותך בכותאיסי. עם תום ימי מלחמת העולם השניה, שוחררתי מהצבא האדום ולא ידעתי לאן לשים פעמיי. הייתי רזה, רעב ובגדיי בלויים, כך הסתובבתי ימים ארוכים בלי מטרה. באחד הימים, עברתי ליד הנהר וחשבתי להטביע את עצמי. הבטתי במים מבט ממושך, הרגשתי שאני נפרד מהעולם הזה. לפתע ניגשת אלי, שמת יד על כתפי ואמרת לי: "בוודאי אתה יהודי!". כשהשבתי בחיוב, אמרת "אתה נראה רעב ועייף, בא אלי הביתה ואתן לך לאכול ומקום לישון". הדיבור שלך כבש את לבי והלכתי אחריך.

היה זה כמה ימים לפני ליל הסדר וביקשת ממני להישאר לחגוג אתכם את הפסח. מסביב לשולחן הסדר ישבו שמונה ילדיך ואורחים רבים, לא אשכח לעולם את האווירה המיוחדת ששררה בביתך בחג.  באותו הרגע החלטתי שאני רוצה להמשיך לחיות.

לימים עליתי לארץ, גויסתי לצבא והגעתי לתפקיד בכיר ומשם עברתי אל שורות המשטרה. כשראיתי אותך אתמול זיהיתי אותך מיד וידעתי שאני חייב להכיר תודה למי שהציל את חיי ברגע האחרון. לא רציתי לעשות זאת ברחוב, ולכן הזמנתי אותך לכאן", סיים לספר מפקד משטרת לוד.

הסיפור הזה כל כך אופייני לסבי וסבתי שבזכות אהבת ישראל האמיתית שלהם הצילו חיים של אנשים רבים.

חברים יקרים היום אנו חוגגים בכל רחבי תבל את חג הגאולה וראש השנה לחסידות - י"ט כסלו. מצוות אהבת ישראל היא אחד היסודות החשובים בתנועת החסידות, והבעל שם טוב, מייסד תנועת החסידות, הצביע על מהותה של מצוות אהבת ישראל כציווי לאהוב כל יהודי מצד נשמתו, מבלי להתחשב בחסרונותיו ומגרעותיו.

רבי שניאור זלמן מליאדי מייסד חסידות חב"ד ובעל הגאולה, מסביר בספר התניא בפרק ל"ב, שהציווי לאהוב כל יהודי נובע מהגדרת היסוד העיקרי המאחד את כל היהודים - אף שישנה התחלקות גופנית בין גופי עם ישראל, אך נשמותיהם מאוחדות במקורן האלוקי, שהוא כ"אב אחד לכולנה". מכאן, שרק אדם שמייחס את החשיבות העיקרית בחייו לנפשו ואילו לגופו מתייחס הוא כטפל, יכול לחוש אהבה כנה לכל יהודי; אך "העושים גופם עיקר ונפשם טפלה", אינם יכולים לחוש אהבת אמת ליהודי שני. 

מבואר בתורת החסידות הקשר והחשיבות הרבה הטמונה באהבת ישראל למצוות אהבת השם, שכן, אהבה כוללת אהבת האהובים על האהוב. כיון שה' אוהב את עם ישראל, לכן עליהם לאהוב זה את זה. ההנחיה הניתנת כדי להצליח לאהוב כל יהודי, היא להעמיק בהתבוננות וחשיבה על מאפיין היסוד של כל יהודי, נשמתו שהיא חלק אלוקה ממעל ממש. 

כמו כן מורה החסידות להתבונן גם במעלות אנושיות שונות, תכונות ויכולות מיוחדות, המצויות אצל כל אחד. על אף שאין דעותינו שוות כמאמר חז״ל "כשם שאין פרצופיהם שווים, כך אין דעותיהם שוות" – ולכאורה מהי ההשוואה בין השוני בפרצופים לשוני בדעות? אלא כשם שאין פרצופו השונה של חברך מפריע לך ואין אתה תובע ממנו שישנה את פרצופו לדמות פרצופך, כך עליך לקבל בהבנה מלאה את העובדה שדעתו שונה מדעתך. וכפי שהחסידים הראשונים נהגו לומר: "אהוב יהודי, והשם יתברך יאהב אותך. עשה טובה ליהודי, והשם יתברך ייטיב איתך. קרב יהודי, והשם יתברך יקרב אותך".

״לשנה טובה בלימוד החסידות ובדרכי החסידות תכתבו ותחתמו!" 


שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין

חב"ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת וישלח - הרב שמואל רסקין

 ביום ראשון בשבוע שעבר, בערב המרכזי של כינוס השלוחים העולמי שנערך בהאנגר ענק בניו ג'רזי בהשתתפות 6000 איש, סיפר שליח צעיר סיפור מרגש ביותר:

"לפני 21 שנה צעד ילד בן תשע יחד עם אביו לבית הכנסת בליל שמיני עצרת. באמצע הדרך שאל הילד "אבא, אפשר להביא את ספר התורה מבית הכנסת אלינו הביתה בכדי שאמא תוכל לנשק את ספר התורה?". אמו שחלתה במחלה הארורה, שכבה בביתה לאחר טיפולי כימותרפיה קשים. ענה לו אביו "בני היקר, לא מקובל להוציא את ספר התורה מבית הכנסת. לכל היותר עושים הקפה אחת בסמוך לבית הכנסת". הילד פרץ בבכי והתחנן לאביו שינסה למצוא דרך שאמו תוכל לשמוח עם התורה.

יום וחצי לאחר מכן, בצהריי חג שמחת תורה, ישבה אמו של הילד בסלון ביתה, מנסה לחזק את עצמה לאחר הטיפולים הקשים.

לפתע נשמעו מהרחוב קולות מוזרים. היו אלו קולות של שירה, שהתקרבו והתקרבו עד לפתח ביתה. הדלת נפתחת והאם ראתה את בנה בן התשע נישא על כתפיו של אחד מבחורי הישיבה, לצד בעלה, יחד עם כל מתפללי בית הכנסת עם טליתות על כתפיהם, נשים במיטב לבושיהן ותינוקות בעגלות. כולם באו לשמוח יחד איתה. אי אפשר לתאר במילים את ההתרגשות, השמחה והחיזוק שקיבלה אותה גברת".

"החלק העצוב בסיפור,  שלאחר שלושה חודשים הלכה אותה הגברת לעולמה" המשיך השליח הצעיר את דבריו, "אנשי בית הכנסת שהגיעו לשמח את האשה החולה בביתה היו מבית חב"ד סן דייגו שבקליפורניה, בראשות השליח המיוחד הרב יונה פראדקין, שיזם את הביקור המרגש. בנה בן התשע של האשה, זה אני שעומד לפניכם...".

"זו רק דוגמא אחת קטנה לאהבת ישראל הגדולה שראיתי אצל שלוחי הרבי, והחלטתי בליבי כשאגדל גם אני רוצה להיות שליח של הרבי!

וברוך השם, אני שמח לבשר לכם שלא מזמן יצאנו אשתי ואני יחד עם חמשת ילדינו לשליחות בטמקולה שבקליפורניה, בכדי לעזור לשליח הרב איצי הורביץ שמגיל בר מצוה אני בן בית אצלו, ובשנים האחרונות סובל ממחלת ALS, שהשם ישלח לו רפואה שלימה במהרה".

חברים יקרים, שמה של פרשת השבוע - "וישלח". אומר הרבי מליובאוויטש, שכל יהודי הוא שלוחו של הקדוש ברוך הוא אשר שלח את נשמתו למטה, לעולם הזה הגשמי, בכדי לעשות לו יתברך דירה פה בעולם התחתון ע"י לימוד התורה וקיום המצוות. ההוראה העיקרית משם הפרשה "וישלח" - לשלוח אחרים, לא רק שהוא בעצמו שליח אלא עושה גם אחרים לשלוחים "שליח עושה שליח". שליחותו של יהודי להאיר את העולם באור התורה והמצווה, צריכה להיות באופן כזה שיפעל על האנשים מסביבו שגם יהיו שלוחים לפרסם אלוקות בעולם.


שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין

חב"ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי פרשת ויצא - הרב שמואל רסקין

 סול ורדיגר הוא המנכ"ל האגדי של OuterStuff - ענקית בגדי ספורט מצליחה מארצות הברית. ביום בהיר אחד קיבל שיחה למשרדו, על הקו היה שגריר דרום קוריאה באו"ם מר או ג'ון: "אני מבקש בכל לשון של בקשה להיפגש איתך עוד השבוע, את הנושא תשמע כשניפגש".

סול לא הצליח לנחש את מהות הפגישה, הוא בקושי שמע בעבר את שמו של השגריר. אינספור נושאים אפשריים לשיחה עלו במוחו, אך שום ניחוש לא הניח את דעתו. למרות התעלומה, נענה סול לבקשה וקבע פגישה ליומיים לאחר מכן, במסעדה כשרה הסמוכה לבניין המשרדים שלו במנהטן. לאחר פתיחה נעימה ודרישת שלום, פתח בהתלהבות השגריר ג'ון את המונולוג המפתיע: "מאז ומתמיד אני מכיר את הסטריאוטיפים השליליים על היהודים ועל ארץ ישראל, וגם אני התייחסתי אליהם כפי שמקובל, כמו כולם".

השגריר המשיך עם ניצוץ חם בעיניים, כשהוא מדליק את סול המופתע: "כל זה נגמר באותו היום שהבת שלי התקבלה לעבוד בחברה שלך. עוד באותו היום קיבלה התדמית שלכם בעיניי תפנית חדה, ובכל פעם מחדש זה הולך ומפתיע יותר. אותי, את משפחתי, ואת כל הסביבה שלי".

לאחר ההקדמה הבומבסטית, ניגש השגריר לפרט על כמה מהנקודות ששמע מבתו על אודות מקום עבודתה, שהלהיבו אותו במיוחד:

1. מדי יום ביומו בשעה 13:30, בכל מצב בו נתון המשרד, גם בזמני הלחץ הסוערים במיוחד, ברגעים שנדמה שזהו 'הרגע הדרמטי והקובע', כל הגברים במשרד, כולם כולל כולם, עד לדרגים הגבוהים ביותר, פורשים לאחד החדרים הצדדיים במשרד ומקיימים שם תפילה מתוך רצינות, בשקט וברוגע, כאשר ניכר כי הם מרוכזים בתפילה מתוך אמונה מלאה כי זהו המקור האמיתי להצלחה שלהם.

2. מדי יום שישי, למרות הרווח העצום שמניבה החברה בכל יום עסקים, נסגר המשרד לגמרי בשעות הצהריים, שעות ארוכות טרם כניסת השבת, הכל כדי לאפשר הכנות לשבת שלכם. וכמובן שביום שבת המשרד סגור. זה כולל את כל העובדים, ללא הבדלי דת גזע ומין.

3. הבת - שכיהנה כמעצבת החברה, הבחינה לא פעם כי כל מי שהגיע למקום לצורך בקשת צדקה, התקבל במאור פנים וביחס חם ולבבי, ותמיד היה יוצא עם צ'ק נכבד מאוד. למרות שהדבר הביא למקום המוני מגייסי משאבים, מעולם לא נמנעו מכך.

4. ובעיקר - היחס המכבד והאישי שקיבלה בתי לכל אורך זמן עבודתה, אף מצד הבכירים ביותר, ממש באופן מעורר השתאות.

כאן, הוציא השגריר את פנקס הצ'קים מכיסו וביקש לכתוב צ'ק על שמו של סול ורדיגר ולהחזיר לו את כל עלות שכרה ורווחיה של בתו במשך שנת עבודתה במשרדו. סול התנגד לכך בכל תוקף: "בתך עשתה עבודה מצוינת. פעלה ביושרה ובהגינות. הרווחים הם שלה".

בשלב זה השיחה עלתה בדרגה והשגריר הסעיר את איש שיחו בתגלית מרעישה: "מאז שהכרתי באמצעות בתי את העם היהודי, כבר כמה פעמים התנגדתי להחלטות אנטי ישראליות באו"ם. כמי שמחזיק בזכות הצבעה, באחת מההחלטות הצלחתי למנוע את ההחלטה על חודו של קול. בהיותי מצביע תשיעי, הפלסטיניים סמכו עלי, ובסוף נמנעתי מלהצביע ומנעתי החלטה, בזכותכם!".

"אף אחד מעובדי המשרד לא הכיר את המעצבת המשובחת כבתו של השגריר הדרום קוריאני", שח מר סול לדיפלומט הנלהב, "ההתנהגות שלנו היא התנהגות יהודית טבעית בהתאם לחוקי תורתנו הקדושה ולאורה נמשיך לצעוד בגאווה".

פרשתנו מספרת על בחיר האבות יעקב אבינו שהשקיע שנים רבות בלימוד התורה, אך אז הגיע הזמן לצאת לחרן ולהתחיל לעבוד קשה לפרנסתו. בדרך הוא עצר בבית א-ל, שם חלם את החלום המפורסם. בטרם פנה לישון הוא הקיף את ראשו באבנים וביקש לשלוח בכך מסר ברור: גם בעבודה הקשה המצפה לו, הוא הולך להעסיק רק את הידיים. הראש יישאר מוגן ובמקום הנכון – מחובר לבורא העולם ולערכים הקדושים לאורם גדל.

העבודה היא דבר חשוב. כל עוד ואנו חיים בעולם חומרי וזקוקים למוצרים פיזיים (אוכל, ביגוד, מקום מגורים) בכדי להתקיים, ואנו זקוקים לכסף בכדי לרכוש אותם. אך אל נא נאבד את הראש.

עבור כל אחד מאיתנו, מהווה סיפור זה דוגמה חיה עד כמה כל התנהגות שלנו משפיעה עד אינסוף, ועובדת היותנו יהודים אף מגדילה את האחריות שלנו.


שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין

חב״ד קרן אור בודפשט

תודה לשאול שיף על הסיפור היפה!

פוסט שבועי פרשת תולדות - הרב שמואל רסקין

 מבצע אנטבה 2017

״למי יש מתכון לקרקר ביתי?״ נזרקה השאלה בוואטסאפ המשפחתי... כן, אפילו קרקרים הם צריכים לייצר לבד! 

לפני קצת יותר מחודשיים יצאו אחי הצעיר מוישי, אשתו יוכבד ובנם הקטן מנדי בן השנתיים, הם עזבו את ביתם בשכונת רמת שלמה בירושלים, נפרדו לשלום מהמשפחה ומהחברים ונסעו לשליחות. המטרה- פתיחת בית חב״ד בקמפלה, אוגנדה. הם הגיעו לשם בבקשתו של השליח הראשי לאפריקה הרב שלמה בן טולילא, שראה את הצורך להקים מרכז יהודי בעיר קמפלה, כיוון שבעיר גרים כמה עשרות משפחות יהודיות לצורכי עסקים ועוד אלפי מטיילים יהודים המגיעים לשם. 

עיצמו רגע את העיניים ותארו לעצמכם זוג צעיר, עם פעוט בן שנתיים עוזבים את החממה המשפחתית והקהילתית הנוחה, ממריאים לאוגנדה הרחוקה ומקימים בעשר אצבעות בית חב״ד במקום שעד לזמן הגעתם היה מדבר ושממה רוחנית. 

המבצע החל כמה שבועות לפני נסיעתם, גיוס משאבים קניית מוצרים כשרים ניירת וחיסונים ועוד, היו צריכים להביא איתם מהארץ את כל הנצרך לצורך המשימה המורכבת הזאת, והנה הגיע היום הגדול בו הם עולים על המטוס עם עשרות מזוודות המכילים שפע של מוצרי מזון כשרים, סידורים, טליתות ספר תורה ותפילה גדולה בלב. 

הם נחתו באנטבה בירת אוגנדה עם נחישות ואמונה רבה.  ברוך ה׳ כמה ימים לאחר הגעתם לאוגנדה הם מצאו בית גדול ומרווח שיוכל לשמש כמרכז ליהודי האזור. מהר מאוד הם עמלו וסידרו מקום לאולם בית כנסת, חדר אוכל וכו' ומיד החלו להזמין את היהודים במקום לבקר בבית חב"ד החדש ולראשונה בהיסטוריה עשרות יהודים המתגוררים בקמפלה זכו לחגוג את חגי תשרי כמו שצריך, הם שמעו תקיעת שופר, בירכו על הלולב ורקדו עם התורה.

היום בעז״ה אפגוש את אחי הצעיר מוישי בניו יורק, הוא מגיע בפעם הראשונה בחייו לכינוס השלוחים העולמי המתקיים מדי שנה מזה עשרות שנים ביוזמתו וברכתו של הרבי, ובו משתתפים כ-5000 שלוחים הפזורים בכל רחבי הגלובוס. אנשים שעזבו בציווי הרבי את ביתם ונסעו יחד עם בני משפחותיהם לארץ לא זרועה, הרחק הרחק מכל החברים והמשפחה הקרובה והם מקריבים את כל חייהם כדי להפיץ תורה ולקרב יהודים לאביהם שבשמים במאור פנים.

חברים יקרים! הרבי מליובאוויטש אומר שכל יהודי הוא ׳שליח׳ של הקדוש ברוך הוא כאן בעולם הזה, השליחות של האדם בעולם - "אני נבראתי לשמש את קוני" כלומר, כל אחד ואחת עם תכונות הנפש המיוחדות שלו נשלח להאיר את העולם באור תורה ומצוות ולעשות את רצון הבורא. 

"נשמתו של כל אחד ואחד מישראל היא חלק מהבורא, ומקושרת אליו ועל ידי זה יש בו כוחות רוחניים נעלים ביותר. אך כדי שכוחות אלו יבואו לידי ביטוי וימלאו את תפקידם, כך שיוכל להשתמש בתועלת הרבה שבהם - עליו למצוא את ה'מתג' המתאים או את ה'כפתור' המתאים". ממשיך הרבי ואומר, שזוהי העבודה המוטלת על כל אחד ואחד, בקשר לעצמו, לילדיו ולכל הסביבה. להכריז, שכל אחד מחובר ל'תחנת כח', ויש בו את ה'מתג' הנכון להפעיל כוח זה, וזאת לא על ידי הסתמכות על כוחות אישיים אלא דווקא על ידי שמעוררים את הכוחות הנעלמים שישנם בפנימיותו של כל אחד מישראל. על האדם לחפש בעצמו וכן לנסות לסייע לזולת למצוא ולגלות את ה'מתג' שבו, וכאשר מגלים את כוחות ה'מתג' שבו, מיד נפתח הבאר או המעיין הפנימי שבנשמתו, וכל שאר העניינים נעשים מאליהם. הצטרפו לאיחולי להצלחת אחי וגיסתי היקרים להמשך שליחותם!

חברים יקרים אנא כתבו את שמותיכם בלינק הנ״ל ואתפלל עליכם בציון הקדוש מקום מנוחתו של הרבי מליובאוויטש.

https://goo.gl/forms/sEqkMKypyu2HOOcR2

 

שבת שלום מניו יורק

הרב שמואל רסקין

חב״ד קרן אור בודפשט

WhatsApp Image 2017-11-16 at 13.02.14.jpeg 

 WhatsApp Image 2017-11-16 at 13.02.16.jpeg

פוסט שבועי פרשת חיי שרה - הרב שמואל רסקין

 זה קרה בזמן השואה הנוראית כשהמלחמה השתוללה ואישה צעירה ברוסיה בשם גברת שווי, מצאה את עצמה לבד עם שלושה בנים קטנים, בעלה ואביה נהרגו והיא לא ידעה את נפשה מרוב צער ודאגה. היא החליטה לעלות על רכבת ולהתרחק ככל האפשר מקו האש, אחרי שעות של נסיעה ברכבת, הם ירדו בכפר קטן בבוכרה.

כוחות גופניים לא היו לה, אך הדאגה לילדים דחפה אותה להמשיך בחייה, היא מצאה עבודה בבתי הכפר ופירנסה את בניה בדוחק. רק דבר אחד לא נתן לה מנוח-חינוך ילדיה. הבן הגדול היה כבר אחרי בר מצווה ולא היה מי שייתן לו חינוך יהודי וילמד איתו משנה וגמרא ואז ביום בהיר אחד, היא ראתה מחזה שלא ייאמן, מול עיניה צעד ברחוב הנידח חסיד אמיתי. היא רצה והתחננה לפניו שידאג לילד הגדול, ל"ברוך שלום" שלה והוא הבטיח לקחת אותו לישיבה המחתרתית שבעיר סמרקנד.

חלפו כמה שבועות והנה היא שוב רואה את אותו החסיד. "אני מאוד מודה על מה שעשית למעני אך אני דואגת גם על הבן השני, אייזיק, מי ידאג לו לחינוך יהודי? אנא קח גם אותו לסמרקנד". לצערה הרב סירב הפעם החסיד, הוא הסביר שאין לילד ניירות וזו סכנה עצומה עבור שניהם לעלות על הרכבת, אולם האישה המסורה לא וויתרה, היא עקבה אחרי החסיד וגילתה מתי הוא עולה על הרכבת, היא תכננה עם בנה אייזיק שברגע האחרון, ייכנס לתוך הרכבת וייצמד אל החסיד וכך היה בדיוק.

שוב חלפה תקופה ושוב נראה החסיד בעיירה. הפעם כשראה אותה החסיד מרחוק, הזהיר אותה שלא תעז לדבר איתו על הילד השלישי, "יענקל'ה". הוא היה רק ילד קטן ולא היה שייך לקחת עליו אחריות אבל היא לא וויתרה, הילד היה אמנם קטן, אבל היא לא הייתה מסוגלת לשאת את המחשבה שהוא יושב בבית בלי ללמוד.

למחרת בלילה, היא צעדה עם בנה יענקל'ה אל תחנת הרכבת ותכננה לעשות שוב את אותו התרגיל – אבל אבוי, תקלה, הילד נצמד אל אימו ולא מוכן להיפרד ממנה. הרכבת כבר שורקת, אבל הילד אינו עוזב. ברגע האחרון הבטיחה האם בדמעות כי תארגן לעצמה דרכון וכסף ותבוא אחריו לסמרקנד תוך שהיא דוחפת אותו בידיים רועדות אל פנים הרכבת.

האמא, כמובן קיימה את מה שהבטיחה ותוך כמה שבועות השיגה כסף ודרכונים ועלתה על הרכבת לסמרקנד תוך כדי שהיא נוסעת ברכבת, היא מבינה שאין לה שום תכנית, אין לה שום דרך לגלות איפה נמצאת אותה הישיבה המחתרתית בעיר הגדולה-סמרקנד.

ברגע הראשון, היא הרגישה שכוחותיה עוזבים אותה, הרכבת עצרה בתחנה המרכזית והיא הסתובבה אובדת עצות. כשלפתע נשמעה צעקה: "מאמע". היה זה יענקל'ה הקטן, "איך ידעת שאבוא", שאלה האם, בעודה משתאה? "מה זאת אומרת", השיב בתמימות, "את הבטחת שתבואי, ואמהות תמיד מקיימות את הבטחותיהן". 

שרה אימנו, היא האם היהודיה הראשונה בהיסטוריה, א יידישע מאמע האמיתית. הפרשה מספרת בתחילה על פטירתה של שרה אימנו, הפרשה, נקראת דווקא "חיי שרה",(ולא מות שרה) וזאת כיוון שבהמשך הפרשה מסופר על המורשת המפוארת והמיוחדת שהשאירה לנו שרה אמנו. שרה היא סמל של אמא יהודייה שמשקיעה ומטפחת את ילדיה אבל בעיקר היא סמל ומופת לדאגה ולחינוך הילדים. היא גידלה את בנה יצחק לא רק כאדם טוב אלא כיהודי טוב ומחונך. על כולנו ללמוד מדרכיה וממעשיה של שרה אימנו שחינוך הילדים הוא מעל הכל ולכן, אף אנו, נשתדל להשקיע את מיטב האנרגיות שלנו בחינוך יהודי אמיתי לדור ההמשך שלנו.


שבת שלום

הרב שמואל רסקין

חב״ד קרן אור הונגריה

מחפש ידיעות ישנות? עיין בארכיון בצד שמאל.