מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת תצוה - הרב שמואל רסקין

יום רביעי 8 מרץ 2017 - 15:42

 היה זה בליל שמחת תורה שנת תשמ"ו. שמחת תורה הוא יום בעל אופי מיוחד בחסידות חב"ד, נהוג לומר הרבה לחיים ולשמוח בלי גבול. באותה שנה הרבי התוועד ב770 מרכז חב"ד העולמי בברוקלין-ניו יורק. בין דברי התורה של הרבי נהגו לעשות הפסקה בה כולם שרו ניגון חסידי ואמרו "לחיים" על כוסית יין שחולקה להם במהלך ההתוועדות. באותה התוועדות,הרבי סימן לפתע לכל הנוכחים להגיד לחיים עד לתחתית הכוס ואז להפוך את הכוס. בהמשך הורה הרבי לכולם לרוקן את הבקבוקים ולהפוך גם אותם. הרבי בעצמו אמר לחיים על היין בגביע שלו עד הסוף והפך את הגביע וכך כשהגביע הפוך בידו, הרבי עודד את השירה והשמחה במשך זמן ארוך. החסידים ששהו באותה ההתוועדות השתאו לנוכח המחזה הנדיר שהם ראו.

מה באמת קרה שם? 
איזה רעיון גלום ב"ונהפוך הוא" של הכוסיות?

הרבי הסביר שיש שני מצבים 
בסיסים: נותן ומקבל. כל אחד מאיתנו נמצא בחייו בשני המצבים, לעיתים נותן ולעיתים מקבל. השאלה היא מה העיקר בחיינו- לתת או לקבל?
השאלה הזו, היא בעצם השאלה ביחס לכוס. האם תפקידה של הכוס לקבל או לתת?
כאשר מדובר בחבית, בכלי אחסון, עיקר תפקידו של הכלי הוא לקבל, להכיל, לשמור. אבל כוס עיקר תפקידה הוא לתת, למזוג את תכולת הכוס הלאה אל השותה ממנה.
אלו שני המצבים בכוס: כוס ישרה, שעומדת על בסיסה מייצגת את מצב הקבלה, כוס הפוכה מייצגת את מצב הנתינה.
העיקר הוא הנתינה.

בשבועות אלו אנו קוראים בתורה על בניית המשכן וכליו, שימו לב לתופעה מרתקת במנורת המקדש. השתמר בידינו ציור עתיק מלפני כ-850 שנה, בכתב ידו של הרמב"ם בו הוא מצייר את מנורת המקדש. רואים שם דבר פלא, בחלק ממבנה המנורה היו גביעים והנה הרמב"ם מצייר את כל הגביעים הפוכים. הסיבה לכך היא אותה נקודה, תפקידה של המנורה היה להפיץ אור ולכן הגביעים היו במצב של נתינה ולא של קבלה. 

חברים יקרים ביום ראשון נחגוג את חג הפורים, כללות העניין של חג הפורים הוא ״ונהפוך הוא״ כמו שהיה כפשוטו בנס הגשמי ״אשר ישלטו היהודים המה בשונאיהם״
כך גם העבודה הפרטית של כל אחד מאיתנו בחג הפורים מידי שנה צריכה להיות באופן של "ונהפוך הוא"- להפוך את הכוס ולהעביר הלאה כל מה שאנחנו מקבלים לעצמינו, כל מתנה ודבר טוב שקיבלנו נשתף עם הזולת. 
לכל אחד מאיתנו יש מה לשתף ולהעביר הלאה. אם זה בהקדשת זמן, או כישרון בו אלוקים חנן אותנו, אם זה במעות, או בשימת לב לאחר, בהארת פנים לזולת ובהפצת החסד והאור בעולם הזה.

בחג הפורים "נהפוך את הכוס" נאמר לחיים עד דלא ידע, ונשמח שנפלה בחלקינו הזכות לשתף ולתת את הדברים הטובים שלנו הלאה.

שתפו!

שבת שלום ופורים שמח
הרב שמואל רסקין
חב״ד קרן אור בודפשט
תגובות על: פוסט שבועי פרשת תצוה - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.