מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת בהעלותך - הרב שמואל רסקין

יום רביעי 7 יוני 2017 - 6:48

השבוע, היתה לי הזכות למסור שיעור תורה לנשים בעיר שבה נולדתי וגדלתי קרית מלאכי, את השיעור המאוד מיוחד הזה, מארגנת באהבה ובמסירות גדולה אחותי הגדולה גב' חני הרצוג שתחי׳, לעילוי נשמת אמנו ז״ל. היה מאוד מרגש לראות כל כך הרבה נשים מכל העדות והחוגים שמשתתפות מדי יום שני בשיעור הקבוע.

תענוג היה לשמוע מהם כמה השיעור הזה מחזק ומעשיר אותן ואיך הן מחכות לבואו של השיעור מידי שבוע. 

במהלך השיעור סיפרתי להן על משפחה, שחיה בשכונת קראון הייטס בברוקלין שחוותה צער נורא. הבן הגדול שלהם, נער בן 17, הסתכסך עם הוריו, עזב את הבית בו גדל ועבר לגור לבד בדירה במנהטן. האימא לא הייתה מסוגלת לשאת את הצער והדאגה כלפיו והיא ביקשה להתייעץ על כך עם הרבי.

היא נכנסה ליחידות (פגישה אישית עם הרבי) ושאלה מה עליה לעשות? הרבי השיב כי עליה ועל בעלה להתמסר ולהשקיע שהסעודות בשולחן שבת יהיו חוויתיות וכיפיות לילדים.

האמא כבר בתחילת השבוע, ניגשה אל כל אחד מהילדים ושאלה מה המאכל שהוא אוהב במיוחד ובמקביל, האבא הכין סיפור מענין הקשור לפרשת השבוע, והנה ערב שבת הגיע, האבא חזר עם הילדים מבית הכנסת והנה השולחן ערוך בצורה חגיגית ולכל ילד ממתינה המנה אותה הזמין מראש.

לכל משך הסעודה, ההורים היו רגועים ושלווים והעניקו יחס אישי וחם לכל אחד מהילדים. האבא התעניין בכל מה שקרה איתם במשך השבוע, סיפר לילדים סיפור וקישר אותו לפרשת השבוע, הם שרו יחד זמירות שבת והילדים השתתפו ונהנו כמו שלא נהנו אף פעם בשולחן שבת.

לאחר מספר שבתות בזו הרוח כשהאח הגדול התקשר הביתה להתעניין מה שלום אחיו הקטנים, סיפרו לו אחיו בהתלהבות כי מתרחשת מהפכה בבית. ''אתה לא מבין איזה כיף וחוויה יש אצלינו בשולחן שבת'', לאח הגדול היה קשה להאמין לכך, בעיקר משום שבזכרונו היתה חרוטה הסיטואציה הקבועה - אבא שנרדם בשולחן שבת, אימא שכועסת על שנשפך יין על השולחן....ועוד

האח הגדול הרגיש שהוא מוכרח לראות את הפלא הזה בעצמו.

הוא החליט לבוא הביתה לשבת....וכמובן, אח"כ הוא בא לעוד שבת וכן הלאה....עד שלבסוף שב הביתה לגמרי.

חברים יקרים, הפרשה נקראת בשם: "בהעלותך", על שם הציווי שניתן לאהרן הכהן "בהעלותך את הנרות".

כמובן, זהו ניסוח מעט מוזר שהרי נרות מדליקים ולא מעלים!

אם כן מדוע נאמר "בהעלותך את הנרות" במקום "בהדליקך את הנרות"?

רש"י מביא פירוש מעניין:

"בהעלותך – הכוונה שצריך להדליק עד שתהא השלהבת עולה מאליה".

כלומר, המצווה היא אינה רק להדליק את הנר ולברוח אלא המצווה היא לוודא שהאש נתפסה היטב בפתילה ושהיא מסוגלת להמשיך ולבעור מאליה.

הרבי מליובאוויטש מסיק מכך מסקנה חשובה בנושא החינוך, כאשר הילדים נמצאים תחת השגחת ההורים, על ההורים להעניק חינוך כזה שיעמוד במבחן הזמן ויגרום לילד לחוש הזדהות מלאה עם היהדות שלו. על מנת שיוכל  להמשיך ולהישאר יהודי עמיד ויציב גם ללא הליווי הצמוד של הוריו, לכשיגדל. כשהמחונך מסוגל להמשיך להתנהג ולתפקד כיאות, בכוח עצמו בלבד גם ללא הפיקוח והליווי הצמוד של המחנך- זהו החינוך הטוב והאמיתי! ממש כמו שלהבת הנר, שדולקת ועולה מאליה.


שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין

רב הקהילה הישראלית בהונגריה - חב״ד קרן אור

תגובות על: פוסט שבועי פרשת בהעלותך - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.