מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת שלח - הרב שמואל רסקין

יום רביעי 14 יוני 2017 - 3:39

במחלקה הפנימית בבית הרפואה הדסה עין כרם בירושלים, היה מאושפז במשך שבועות רבים יהודי מבוגר בשם דניאל. הוא לא הרבה לדבר, רק כאשר באו הרופאים לבדיקות השגרתיות הוא היה מהנהן להם בחיוך מבויש ומאחל להם איחול לבבי. דבר אחד אפיין את דניאל באופן בולט, ציצית גדולה ולבנה הייתה לו מעל הבגדים והיא לא זזה משם יומם ולילה. הרופאים תמהו לפשר המנהג, שהרי דניאל לא היה נראה כבעל חזות דתית, אך הם לא שאלוהו על כך דבר. בוקר אחד בא הרופא כמידי יום לבדוק לו את לחץ הדם ואז פתח דניאל את פיו והחל לומר לו: אתה בטח שואל את עצמך לפשר המנהג שלי ללבוש ציצית גדולה מעל הבגד, למרות שאני לא נראה כאדם דתי, ובכן בא ואספר לך את סיפורי:

גדלתי בבית יהודי לא דתי בבודפשט הונגריה, וכאשר פרצה מלחמת העולם הראשונה גויסתי לצבא ההונגרי, ביום שיצאתי מהבית הביא לי אבי היקר ציצית, ואמר לי שאלבש אותה על גופי מתחת לבגדיי כל הזמן, והיא תשמור עלי מכל רע. עשיתי כמצוותו ושמרתי על מצוות הציצית בכל מצב, לקראת סוף המלחמה נפצעתי ונפלתי בשבי הצבא הרוסי, חששתי כי הציצית שעל גופי תסכן אותי בשבי. כאשר הובאתי לפני הרופא הרוסי הלב שלי דפק ורעדתי מפחד מה יקרה כאשר יגלה את הציצית. הוא הוריד לי את החולצה וכאשר ראה את הציצית שעל גופי הוא צעק לעברי בקול חנוק מדמעות  "שמע ישראל"  ודמעות רבות הציפו אותנו - שני חיילים יהודים שנפגשים באמצע הקרבות משני צידי המתרס! כמובן שהרופא דאג לי לתנאים טובים בשבי ולבסוף דאג גם לשחרורי משם ובעצם הציל את חיי. זוהי הסיבה שאני מקפיד על המצווה הזו באדיקות.

בפרשת השבוע מצווה הקב"ה את משה: "דבר אל בני ישראל ואמרת אליהם ועשו להם ציצית"; לא פעם פוגשים אותי או את ילדיי אנשים ברחובות בודפשט, ובסקרנות הם שואלים, מה הם החוטים הללו ? ומדוע אנו לובשים ציצית?

הסיבה העיקרית היא: הציצית מזכירה לנו את מצוות הבורא ומעודדת אותנו שלא ללכת אחר תאוות ליבנו. ניתן לראות רמז לכך בעובדה שהגימטריא של 'ציצית' היא 600, ואם נוסיף לכך את שמונת החוטים וחמשת הקשרים הנמצאים בכל פינה, נגיע למספר 613 – כנגד תרי"ג המצוות. הציצית נחשבת למצווה שמזכירה לנו את כל שאר המצוות. תזכורת לא להתבלבל, לא להסתחרר מכל מה שרואים, להצליח להתרכז בעיקר, כי יש משהו גדול יותר מאתנו.

החותם הקבוע של מצוות ציצית בלבושנו מזכיר לנו ומחדיר ללבנו באופן תמידי את אהבת התורה ומצוותיה. קיומן של המצוות מביא לטהרת הלב ויוצר מסגרת של חיי קדושה, חיים הגדושים בערכי נצח ומביאים להתקרבות תמידית לה'. דברים אלו נאמרו במפורש בהמשכה של פרשת ציצית בתורה: "וזכרתם את כל מצוות ה', ועשיתם אותם, ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם וכו'. למען תזכרו ועשיתם את כל מצוותי, והייתם קדושים לאלוקיכם".


שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין

חב"ד קרן אור בודפשט

תגובות על: פוסט שבועי פרשת שלח - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.