מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת בלק - הרב שמואל רסקין

יום שלישי 4 יולי 2017 - 5:49

 בעיר ניס בצרפת התגוררה סטודנטית יהודייה שלמדה באוניברסיטה המקומית ובמקביל ללימודים היא הייתה הולכת לעיתים לשיעורים בבית חב"ד. באחד השיעורים דיבר הרב על מזוזה ועל החשיבות שהמזוזה תעמוד בדלת ותפגין באופן ברור את האמונה בבורא עולם. הסטודנטית התרגשה מהדברים והחליטה לקבוע מזוזה בפתח דירתה. המזוזה החזיקה מעמד כמה שבועות, עד שחבריה הפעילו עליה לחץ חברתי ושכנעו אותה שזה לא מתאים שהשכנים הגויים יראו באופן בולט שזה בית יהודי – והיא הסירה את המזוזה.

למחרת נשמעה נקישה שקטה בדלת דירתה. בפתח עמד איש זקן, היא הכירה אותו באופן מעומעם בתור הדייר מהקומה הרביעית. הוא ביקש לדעת להיכן נעלמה המזוזה שעמדה בפתח? היא התפלאה מה לו ולמזוזה ולשאלתה הוא סיפר: הוא איבד את כל משפחתו באושוויץ ומאז ניתק כל קשר עם העם היהודי. לפני מספר ימים, התקלקלה המעלית בבניין והוא נאלץ לעלות ברגליו עד הקומה הרביעית והנה הוא רואה פתאום מזוזה. שלושים שנה הוא לא ראה דבר כזה. ברגע אחד הוא שב לילדותו ולבית הוריו, לאימא שמרימה אותו לנשק את המזוזה לפני שהוא יוצא מהבית – והוא חש אבוד מול הגעגוע שהתעורר בו. הוא החליט לעצמו כי לא יעלה יותר במעלית, אלא יעבור כל יום על יד המזוזה וייתן לה נשיקה קלה. והנה הוא עבר כאן והמזוזה איננה. בדמעות ובהתרגשות גדולה מיד קבעה שוב הסטודנטית את המזוזה על פתח הדלת, והחליטה לא להיכנע ללחץ החברתי.

פרשת בלק מספרת על הפחד של בלק מבני ישראל והניסיון להשתמש באמצעים מיסטיים – פנייה אל בלעם המקלל הנודע של הדור ההוא. בלעם מנסה לקלל את עם ישראל כמה פעמים ובכל פעם יוצאות מפיו ברכות במקום קללות. בפעם השלישית הוא אומר על עם ישראל "כרע שכב כארי וכלביא מי יקימנו".  עם ישראל כורע ושוכב כמו אריה. אומר המדרש שהמילים הללו מוסבות על ימי הגלות בהם אנו נמצאים. יש מצב שבו האריה זקוף. הוא יודע שהוא אריה, מתנהג כמו אריה מעריך את עצמו וכולם מפחדים ממנו. זה המצב הטבעי של עם ישראל בזמן שבית המקדש קיים וזה יקרה שוב בגאולה הקרובה, אבל יש מצב שהאריה כורע ושוכב הוא עייף וחלש נמצא בעמדה נחותה לרגעים נדמה בעיניו שהוא בכלל לא אריה החזק, בלעם צופה הכול ואומר בנבואה "כרע שכב כארי וכלביא מי יקימנו". גם כאשר עם ישראל נמצא בעמדת חולשה, במצב של גלות, עדיין האריה נשאר אריה כי בתוך תוכו יהודי לעולם לא יכרע ולא ישתחווה.

בימים אלו אנו מציינים את חג הגאולה י"ב תמוז, שבו יצא רבי יוסף יצחק שניאורסון האדמו"ר השישי לשושלת חב"ד ממאסרו בכלא הקומוניסטי ב"עוון" הפצת היהדות. הקומוניסטים הארורים עינו את הרבי ואף רצו להטיל עליו עונש מוות ר"ל, אבל בשום אופן לא הצליחו לשבור את רוחו, גם כאשר היה בגלות ובמאסר גשמי עמד בתוקף כמו אריה ושמר על התורה והמצוות. וכפי שאמר הרבי אל המוני החסידים בדרך אל הגלות בפניהם של אנשי הבולשת הקומוניסיטית. "הגוף שלנו נמסר לגלות אך הנשמה לא נמסרה לגלות". המסר הזה רלוונטי גם בזמננו, כיום לא מאיימים על חיינו לעזוב את את התורה, אבל יש איום מסוג אחר – מה יאמרו החברים או השכנים, לעיתים מתביישים להשתייך ליהדות, עלינו לזכור תמיד שיהודי הוא כמו אריה ואינו מתפעל משום דבר, גם לא ממה שיאמרו אחרים.


שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין

בית חב"ד קרן אור בודפשט

תגובות על: פוסט שבועי פרשת בלק - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.