מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת פינחס - הרב שמואל רסקין

יום רביעי 12 יולי 2017 - 4:28

 לפני שנים רבות חי בכפר בארץ רחוקה אב ולו שני בנים שובבים. עברו השנים ושני הבנים גדלו, אך לצערו הרב של האב בנו הבכור הפך לגנב. הבן הקטן לעומת זאת, תמיד ניסה לעזור לאחיו הבכור ולהוציא אותו מהצרות אליהן נקלע. יום אחד נתפס האח הבכור לאחר גניבת אוצר גדול. לפני שנתפס, הוא עוד הספיק להטמין את האוצר במקום סודי ולא סיפר על כך לאיש. בחקירתו שאלו החוקרים היכן האוצר והוא ענה כי הוא אינו יודע דבר: "אנוכי הייתי רק השומר ותפקידי היה להתריע אם כוחות המשטרה מגיעים. אחי הקטן, הוא זה שיודע היכן האוצר". עצרו השוטרים את האח הקטן ולאחר חקירה ממושכת בה טען שאינו יודע דבר, נשפטו השניים לגורלם. השופט קנה את סיפורו של הבכור וגזר עליהם עונשים שונים - על האח הגדול נגזר לגלות מהארץ והקטן גורלו היה בכי רע והוא הושלך לכלא לשנים רבות .

 

עברו שנים, האב הזדקן ולא נותר בו כוח יותר לחרוש את השדה. בתוך תוכו ידע שאם אחד הבנים לא יעזור לו הוא ימות מרעב. ישב האב ולא ידע מה לעשות ולבסוף, החליט לכתוב מכתב לבן הגדול שיעזור לו. הבכור, שלקח את האוצר לפני שהוגלה, חי חיי מותרות ונותר לו כסף רב שיספיק לשני דורות אחריו. הוא חשב לעצמו: "אם אעזור לאבי, תדע המשטרה כי יש לי כסף. למה לי לסכן את כל הטוב הזה?" הוא קרע את המכתב והשליכו לפח. עבר שבוע, עבר חודש ואין תשובה. מצבו של האב התדרדר ואין מי שיחרוש את השדה. בצעד נואש החליט האב לפנות לבנו הקטן שהיה בכלא ושלח לו מכתב בבקשה שיבוא לעזור לו.

 

האח הקטן היה חסר אונים ופנה להנהלת הכלא בבקשה שישחררו אותו, ולו רק לעזור לאב לחרוש את השדה ולחזור לכלא. אולם מנהל הכלא הקשיח לבו וסירב לבקשה בכל תוקף. הבן הקטן קיבל את תשובת הנהלת הכלא ולבו נשבר בקרבו. הוא ישב כל הלילה וחשב עד שלבסוף נרדם בתאו. למחרת בבוקר הוא קם מוקדם וכתב לאביו: "אבי היקר, אל תעז לחרוש את השדה! שם נמצא האוצר שגנבתי והוא ייפגע ממחרשות הברזל". את המכתב הוא העביר לסוהר על מנת שיישלח אותו לאביו.

 

כמובן שהמכתב לא הגיע ליעדו ולא עברו 3 שעות בטרם פשטו מאות שוטרים על השדה של האב. השוטרים החלו להפוך כל פיסת קרקע בחיפוש אחר המטמון. הם חפרו וחפרו והפכו כל רגב אדמה במשך על הלילה והיום שלמחרת. משלא מצאו כלום, עזבו כולם את השטח. לאחר יומיים קיבל הבן מכתב נוסף מאביו: "בני היקר! אינני יודע איך עשית זאת ואיזה מוניטין קנית לך בכלא, אבל יחידה שלמה של שוטרים באה וחרשה את השדה עבורי. תודה רבה בני היקר!"

 

אחרי שגילה מנהל הכלא על התרגיל של הבן ומה עמד מאחוריו, ביקש לערוך משפט חוזר. הבן הגדול נתפס, נאלץ להחזיר את כל הכסף ונכנס לכלא. השופט קבע שדמי הפיצוי לאח הקטן ישולמו מהקנס של האח הגדול. כך גורלו של האח הקטן התהפך לגמרי והוא יצא לחופשי כאדם עשיר ושב אל הכפר לעזור לאביו.       

 

חברים יקרים השבוע נעסוק באחד הדברים המסתוריים והמסקרנים ביותר בחיים ה"גורל שלנו".

 

ובכן, הגורל אינו בהכרח משהו שאנו מסוגלים להבין בהיגיון, אלא הוא  דבר שרק ה' יודע והוא למעלה מן הדעת. מכאן גם שמו "גורל. " כמו בהגרלה המופיעה בפרשתנו בשעת חלוקת הארץ לשבטים, שבה אי אפשר לתכנן מראש את התוצאה ולהסביר מדוע התוצאה הזו היא התוצאה הראויה. זהו דבר שלא ניתן להסבירו. על דרך זה ב"גורל" האישי, לפעמים האדם לא מצליח להבין מדוע זה הגורל שלו, מדוע זו משימת החיים שלו, בשעה שלפי ההיגיון שלו הוא חושב שהוא צריך להיות במשימה אחרת. לכל אחד מאיתנו יש 'גורל', משימת חיים שתפורה בדיוק לפי שורש הנשמה שלו, עכשיו אנחנו מגיעים ל"שאלת מיליון הדולר", השאלה שאולי מטרידה כל אחד מאיתנו: כיצד אוכל לגלות מה הגורל שלי, מהי משימת החיים שלי? 

ובכן קשה לתת תשובה מלאה על שאלה גדולה מסוג כזה. אבל בכל זאת נלמד מהי הנחת היסוד, ונגלה שלושה "סימני דרך" שיעזרו לנו לפענח את הגורל האישי שלנו.

 

הסימן הראשון ואולי המרכזי בנוגע לגורל האישי, הוא הידיעה שמציאות החיים שלך זה המקום שההשגחה הובילה אותך. במקום להסתבך כל החיים בשאלה 'מה הגורל שלי' ו'מה השליחות שלי', עליך להאמין שהמציאות בה אתה חי היא  בהשגחה פרטית, ושם נמצאת השליחות שלך.

 

הסימן השני, כאשר אדם מרגיש נטייה ומשיכה לכיוונים מסוימים זה מלמד שבדברים הללו נמצאת השליחות שלו. לכן אחרים לא נמשכים לאותם דברים, ודווקא הוא נמשך אליהם, כי זה קשור לשורש נשמתו. כלומר: כאשר אדם מרגיש נטייה מולדת לתחום מסוים, כמו למוזיקה, לציור, לאומנות, לניהול, לחוכמות, למשחק, לעבודה עם ילדים וכדומה הנטייה הזו באה מהנשמה, והיא מלמדת שבתחום הזה נמצא ה'גורל' שלו. כיון שכך, עליו להתפתח ולהתקדם בתחום הזה ולא להזניח אותו, ובאותו תחום עליו לגלות את הנוכחות האלוקית, כמו למשל במוזיקה, שירים לה' בציור ציורים של קדושה וכן הלאה.

 

הסימן השלישי, כאשר אדם נתקל בקשיים מיוחדים במצווה מסוימת זו ראיה שהתיקון של נשמתו הוא דווקא במצווה הזו. לכן היצר מערים קשיים מיוחדים דווקא על המצווה הזו, ועליו להתגבר בכל העוצמה ולנצח את היצר, ובכך תתוקן נשמתו. זה ה'גורל' האישי שהוא למעלה מטעם ודעת

 

 

שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין

חב"ד קרן אור הונגריה

תגובות על: פוסט שבועי פרשת פינחס - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.