מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת ואתחנן - הרב שמואל רסקין

יום רביעי 2 אוגוסט 2017 - 9:49

 רופא השיניים הותיק מעולם לא נתקל בבקשה מוזרה שכזו. ״ברצוני לקנות שבע ערכות של שיניים תותבות״ אמר לו  בנחרצות היהודי עם הזקן הלבן.
שבע?! בשביל מה שבע? - שאל הרופא בתדהמה.
השיב האיש: אני מחמיר מאוד במצוות, ערכה אחת נועדה עבור אוכל חלבי, השניה לבשרי, והשלישית לפרווה
תמה עוד יותר הרופא ושאל: נו, אבל למה עוד ארבע? הסביר לו המטופל : אני מחמיר יותר ממה שאתה חושב, גם לפסח אני משתמש בשלוש ערכות נפרדות - לחלבי, בשרי ופרווה. ״הסברת למה שש, אבל למה שבע?״, הקשה הרופא.
הסתיר האיש את חיוכו ואמר: הערכה השביעית.... ובכן, הערכה השביעית היא בשביל חופשות, כאשר אני יוצא לנופש בחו״ל, אני ממש לא מקפיד על מה שאני מכניס לפה ולכן אני משתמש רק בערכה המיוחדת לכך...

חברים יקרים, פרשת השבוע מלמדת אותנו, שאין בכלל מקום לגישה כמו בבדיחה, אין דבר כזה להחמיר ביום רגיל וחלילה להקל בימים של נופש! בפרשת "ואתחנן" התורה חוזרת ומספרת על מעמד מתן תורה בהר סיני.
בשלוש המילים הראשונות בעשרת הדיברות "אנוכי ה' אלוקיך", נמצאת תמצית התורה כולה: יסוד התורה הוא החיבור בין רוחניות וגשמיות, בין שמים וארץ, בין עליונים ותחתונים, בין הקב״ה והאדם. המילים ״אנוכי ה׳״ מייצגות את אלוקים שנמצא למעלה, המילה ״אלוקיך״ מלמדת, שצריך לקחת את האלוקים שלמעלה, ולהפוך אותו לאלוקיך, לאלוקים שלך, שמנחה ומדריך אותך בכל צעד ושעל בחיים.
בעל התניא מסביר, שהיסוד כולו נמצא באות הראשונה שמלמדים יהודי - האות א׳.
האות א׳ מורכבת משלושה קוים
הקו שלמעלה זה הקב״ה,
הקו שלמטה זה היהודי, הקו (האלכסוןשמחבר אותם, זה הקו המחבר של יראת שמים. וזהו עיקר האלף בית של היהדות. שהאמונה באלוקים ויראת שמיים, קו האלכסון, מגיעה מהדרגה הכי גבוהה שאפשר למעלה, ומחלחלת מטה, גם לרבדים הכי פשוטים ונמוכים של החיים. גם בשגרה וגם בחופשה !!!

חברים יקרים בימים אלו, אנו נופשים במקומות שונים. באה האות א׳ של עשרת הדיברות, ומזכירה לנו, שיהודי אינו נמדד כשהוא בבית הכנסת ובית המדרש. אלא בעיקר כאשר הוא יוצא אל העולם הרחב. לכן כשאנו בטיול או בנופש, חשוב במיוחד להקפיד על אורח חיים על פי דרך התורה, לא פחות מימי השגרה, ואולי אף יותר.


שבת שלום ומבורך
הרב שמואל רסקין
בית חב״ד קרן אור בודפשט

תגובות על: פוסט שבועי פרשת ואתחנן - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.