מתוך האתר ChabadHungary.com

בודפוסט

פוסט שבועי פרשת לך לך - הרב שמואל רסקין

 אחת החוויות המיוחדות בשליחותנו בבודפשט היא סעודות ליל שבת. לאחר התפילה המרוממת מאות יהודים מכל רחבי הארץ והעולם מתכנסים באולם בקומה העליונה של בית חב"ד קרן אור. בהינתן האות כולם יחד פוצחים בשירת  "שלום עליכם", "אשת חיל" והאווירה מרוממת. לאחר הקידוש והמנה הראשונה, אני נוהג באופן קבוע כבר שנים, לברך את אשתי וילדיי ולאחר מכן אני מברך את כל האורחים הנוכחים בסעודה לפי סדר היושבים כל אחד ואחת באופן יחיד ומיוחד. תוך כדי הסבב אני פותח בשיחות קצרצרות עם האורחים, שואל לשמם ומהיכן הם. בכל שבוע מחדש סבב הברכות הוא מאד מרגש ומעניין. בסיום סבב הברכות כל הקהל שר יחד זמירות שבת בשירה ושמחה שחודרת עמוק ללב ולנשמה. לאחר מכן אני נעמד לספר סיפור קטן עם מסר גדול לחיים. 

השבוע אני רוצה לשתף אתכם בסיפור מיוחד שהתרחש אצלינו לא מזמן בשבת פרשת "לך לך". כמיטב המסורת התחלתי את לברך את כל הקהל. בשולחן מולי ישבו זוג אורחים מארץ ישראל, שאלתי אותם מהיכן הם ובני הזוג השיבו שהם מגדרה. המשכתי ובירכתי את כל הנוכחים, איש איש על מקומו וברכתו. לאחר שירת הזמירות נעמדתי כנהוג לומר דבר תורה מעניין עם מסר אקטואלי לחיים.

פתחתי את דבריי וסיפרתי על אברהם אבינו שעבר הרבה ניסיונות לא פשוטים ועדיין לא נולד לו ילד, מגיע הקדוש ברוך הוא ואומר לו: מהיום לא יקראו לך עוד 'אברם', אלא שמך יהיה 'אברהם' כי "אב המון גויים נתתיך" כלומר מעכשיו אתה תהיה המנהיג לא רק באזורך אלא המנהיג של העולם כולו. רש"י מסביר שהתוספת של האות ה' בשמו של אברהם זה הראשי תיבות של "אב המון גויים". לפיכך השם שלו היה אמור  להיות 'אב-הם' מלשון "אב המון גויים", לכאורה אפשר היה לשנות את שמו של אברהם בדומה לשינוי שנעשה לשם של אשתו, שאלוקים שינה את שמה מ'שרי' ל'שרה', רק אות אחת התחלפה מ-י' ל-ה' ואילו אצל אברהם הוסיף לו אלוקים את האות ה' לשמו והשאיר את האות ר', מה עושה כאן האות ר' למה בעצם היא נשארה? אלא שיש כאן רעיון נפלא: האות ר' שנשארה בשמו מרמזת על 'ארם' ארץ הולדתו של אברהם, כדי ללמד אותנו שעל אף שאברהם קיבל מינוי להיות מנהיג הגדול של כל העולם, הוא לא שכח את ארץ הולדתו ארם והמשיך לדאוג לתושבי עירו גם אחרי שהוא נהיה מנהיג אוניברסאלי.

בסיום דבריי, באופן אקראי לחלוטין פניתי לאורח שישב מולי בשולחן ואמרתי לו ידידי היקר מגדרה, גם כשיהיה לך תפקיד ציבורי הכי גדול אל תשכח לדאוג לאנשי עירך, ראיתי שהאיש מופתע מאוד שפניתי דווקא אליו ומהר מאד מסתבר לי שהברכה הזו ממש התאימה לו כי האיש מגדרה שלא הכרתי, הוא ראש העיר גדרה מר יואל גמליאל.

חברים יקרים משמו של אברהם יש מוסר השכל משמעותי לכל אחד בחיים: אדם מתקדם ממשרה למשרה וממקום למקום, ובכל זאת אסור שזה יבוא על חשבון הבסיס – הבית, המשפחה והקהילה הקרובה. גם אם אדם הופך להיות איש ציבור גדול ומוצלח, עדיין עליו להתאמץ ולהעניק יחס אישי לכל משפחתו וסביבתו הקרובה. אומר הרבי מליובאוויטש דבר נפלא: כל יהודי קיבל כוח לפעול בכל העולם כולו - "המון גויים". ראשית כל מוטל על כל אחד מאיתנו חיוב להשפיע על מקומו וסביבתו ורק אחרי שנעשה "אב למקומו" יכול להפוך להיות אב לכל העולם.


שבת שלום

הרב שמואל רסקין

חב"ד קרן אור בודפשט

 WhatsApp Image 2017-10-26 at 15.54.08.jpeg

פוסט שבועי פרשת נח - הרב שמואל רסקין

 פוסט קצר ומאד נח 

מסופר על אדם אחד שפגש את רבו ברחוב ושפך את ליבו בפניו ואמר לו: ״כבוד הרב, אני כבר לא יכול יותר לסבול את הלחץ והצעקות של אשתי וילדיי, אני רוצה בית שקט רגוע ונח". הרב שהיה אדם חכם וצדיק ענה לו מיד: בפרשת נח כתוב "אלה תולדות נח, נח איש צדיק תמים היה בדורותיו". מה פשר הכפילות של המילה נח, האם פעם אחת לא הייתה מספיקה לנו כדי להבין שמדובר בנח? 

ההסבר הוא: על מנת שבני ביתך יהיו במצב נח, עליך בעצמך מוטלת החובה לעבור למצב נח כלומר, אל לנו לחכות שבן/בת הזוג או הילדים יהפכו לנוחים ונעימים יותר מעצמם.עלינו להיות נותני הטון הנעים והנוח ולשדר כל הזמן שלווה ורוגע. בסופו של דבר תחושת הרוגע תדביק את כל מי שנמצא בסביבתנו.

זאת ועוד כשראה ה' את מעשיו הטובים של נח, מיד הדביק לו תווית של "צדיק, תמים". המסקנה הנלמדת מכך היא שכאשר אנו מדברים על אדם כלשהוא, דברים טובים וחיוביים בכך אנו מעצימים את התנהגותו הטובה, זה נותן לו חשק וסיוע להמשיך ולהתמיד במעשיו החיוביים.


שבת שלום וחודש טוב

הרב שמואל רסקין

חב״ד קרן אור בודפשט

פוסט שבועי שמחת תורה - הרב שמואל רסקין

 חברים יקרים, חסידים אומרים שחודש תשרי הוא חודש ה "יריד". חודש שבו אנו אוספים ורוכשים סחורה מראש לכל השנה כולה. במשך כל ימי חודש תשרי, אנו ממלאים את המצברים, באנרגיה, שתשמש אותנו למשך כל השנה. 

בתחילת החודש, בימים הנוראים ראש השנה ויום הכיפורים, רכשנו רצינות וחזרה בתשובה. בחג הסוכות, הוספנו אחדות וחיבור עם משפחה ושכנים. עכשיו, ב״שמחת תורה״ שהוא החלק האחרון, ואולי החשוב מכל. עכשיו זה הזמן לצבור שמחה. הימים הללו הם הגנראטור של השמחה לכל השנה!

הדרך הכי קלה ופשוטה להיכנס לשמחה, היא פשוט לשמוח במחשבה. להעיף את כל המחשבות המעיקות, להיכנס לתוך המעגל ופשוט לרקוד עם התורה. 

אולי זה נשמע מפתיע, אבל המצב הטבעי של האדם הוא שמחה. אם נביט על תינוק, נשים לב שכאשר לא מציק לו כלום והוא לא רעב או עייף – הוא פשוט מחייך. כל המחשבות שהוספנו ועטינו על עצמנו, רק מכניסות אותנו לקדרות. הדרך לחזור להיות שמחים היא, לסלק את אותן  המחשבות המעיקות, להצטרף לריקוד ופשוט לצהול ולשמוח.

וכאשר יהודי מתעלה על כל התחושות המעיקות שלו ופשוט שמח - רק בגלל שהקב"ה אמר שצריך לשמוח!!! אזי, גם הקב"ה נוהג עימו באותה הדרך, ופורץ עבורו את כל החסימות, ונותן לו את כל הסיבות להיות שמח. 

מסופר, שפעם, בעיצומן של ריקודי ההקפות בעיר ליובאוויטש, קרא הרבי הרש"ב לחסיד שהיה סוחר וביקש לדעת איך הוא מוכר סחורה לחנוונים הקטנים? האם הוא דורש מהם תשלום מראש במזומן? הסוחר השיב כי מי שמשלם במזומן על הקנייה הקודמת, מקבל ממנו סחורה ב'הקפה'  שצריך לשלם עליה רק בשנה. שלאחריה.

אמר הרבי כי זהו בדיוק כל  הענין של ה'הקפות'!!! אחרי ששילמנו לה' במזומן על ידי עבודת התשובה בראש השנה, יום הכיפורים וחג הסוכות, ה' נותן לנו 'סחורה חדשה' ב"הקפה" עבור כל השנה הבאה אחריה, שתהיה בעזרת ה' לטובה, לברכה ולגאולה שלימה.


חג שמח 

הרב שמואל רסקין

חב״ד קרן אור בודפשט

מחפש ידיעות ישנות? עיין בארכיון בצד שמאל.