מתוך האתר ChabadHungary.com

בודפוסט

פוסט שבועי פרשת תזריע-מצורע - הרב שמואל רסקין

 היום לפני 38 שנה ירדה נשמתי לעולם הזה. לכבוד יום הולדתי אשתי היקרה נתנה לי מתנה ייחודית ורוחנית ואירגנה לנו נסיעה משותפת להאדיטש אוקראינה, שם נמצא מקום מנוחתו של מייסד חסידות חב"ד האדמו"ר הזקן בעל התניא רבי שניאור זלמן מליאדי זצ"ל כדי להשתטח, להתפלל ולבקש עליכם ועלינו ועל כל עם ישראל ביום הולדתי, זו היתה הפעם הראשונה בחיי שהתפללתי במקום הזה, בסיום התפילה שרתי מעומק הלב את הניגון ארבע בבות - ניגונו המיוחד של האדמו״ר הזקן, דמעות זלגו מעיני והרגשתי התעלות רוחנית שאני לא יכול לתאר במילים. 

פעמים רבות שאלו אותי מה באמת המשמעות הפנימית של 'יום הולדת׳ אז הנה אני משתף אתכם במשהו קצר בענין: 

יום הלידה על פי התאריך העברי נחשב כראש השנה הפרטי של האדם כי זה היום בו הוא בא לעולם ובכל שנה ביום ההולדת חוזרת ומתעוררת אותה המשכה עליונה של מזל טוב שהתחילה בשעת הלידה- "ביום ההולדת מזלו גובר ועוזר לו".

הרבי מליובאוויטש עורר את הציבור הרחב לנהוג ביום ההולדת בשורה של מנהגים חשובים על מנת לנצל כראוי יום חשוב זה ולהפוך אותו ליום מאיר עם נקודת ציון דרך משמעותית בחיינו וביקש לחגוג בכל גיל את יום הולדתנו בשמחה על ידי סעודת הודיה והתוועדות חסידית עם בני משפחה וחברים בה אנו מודים לה׳ על ניסי ביאתנו לעולם ובעיקר זהו היום בו אנו מחוייבים לחשבון נפש. כמו בעל עסק המעוניין להצליח בעסקיו, חייב הוא לעשות בסוף השנה חשבונות ובדיקות כדי לדעת מה מצב העסק ומה כדאי לשפר ולתקן, כך כל אדם צריך לעצור את קצב החיים המטורף ולעשות חשבון נפש אמיתי כנה ונוקב עם עצמו על השנה שחלפה, איפה אני ואיפה הייתי צריך להיות? בפיתוח המידות הטובות, אהבת הזולת, יהדות, ערכי משפחה וחינוך. וביום לידתו שהוא ראש השנה הפרטי שלו, יקבל על עצמו החלטות טובות בהתחזקות נוספת בשמירת התורה והמצוות - הידור מצוה או עניין חדש כלשהוא לקראת השנה החדשה.

טיפ: החלטות גרנדיוזיות בדרך-כלל לא מחזיקות מעמד, עדיף לקבל החלטות 'קטנות'  כאלו שנוכל לעמוד בהן.

לבעל שם טוב הקדוש יש מסר מיוחד ליום הולדת: כל אדם שנולד צריך לדעת כי בלעדיו העולם לא היה מושלם ולכן אלוקים ברא אותו כי יש לו שליחות עם תפקיד ייחודי לבצע בעולם הזה המיוחד רק לו ואף אחד לא יוכל לעשות במקומו. 

חברים יקרים ביום שמזלי גובר התפללתי על כולכם מכל הלב ויהי רצון שהשם ישמע את כל התפילות ותזכו אתם ובני משפחתכם לאריכות ימים ושנים טובות מתוך בריאות נכונה בגוף ובנפש, שה' ייתן לכם שפע של ברכה והצלחה בכל מעשה ידיכם בגשמיות וברוחניות, נחת יהודי מכל יוצאי חלציכם. שנעשה את שליחותנו האישית המיוחדת לכל אחד ואחת מאיתנו כאן בעולם הזה מתוך שמחה אמיתית ובטוב הנראה והנגלה ושנזכה לגאולה האמיתית והשלימה תיכף ומיד ממש.


שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין 

חב״ד קרן אור בודפשט

WhatsApp Image 2017-04-28 at 08.07.55.jpeg 

פוסט שבועי פרשת שמיני - הרב שמואל רסקין

 

רבי לוי יצחק מברדיטשוב ראה פעם יהודי מעשן בעיצומו של יום כיפור, שאל אותו רבי לוי יצחק ״אתה בטח יודע שהיום יום כיפור?״ ענה לו היהודי ״כן אני יודע״ המשיך הרבי לשאול ״ואתה בטח יודע שאסור לעשן ביום כיפור?״ השיב היהודי ״כן, גם את זה אני יודע״ הרים רבי לוי יצחק את ידיו לשמים ואמר: ״ריבונו של עולם, ראה כמה חביבים בניך, גם כאשר יהודי מעשן ביום כיפור הוא אומר את האמת ולא מסוגל לשקר....״

חברים יקרים בשבתות שבין פסח לחג השבועות אנו לומדים בכל שבת פרק ממסכת אבות, בפרק א׳ מלמדת אותנו המשנה ״והוי דן את כל האדם לכף זכות״. בנושא של לימוד זכות עלינו להבין שני דברים: 
1. איך אפשר ללמד זכות על אדם שחוטא? 
2. מה המטרה של לימוד זכות על אדם כזה?

האדמו״ר הזקן מסביר בספר התניא איך אפשר ללמד זכות על יהודי למרות שהוא חוטא ונמצא בדרגה רוחנית נמוכה, נקודת הענין היא שעלינו לבחון את הדברים בצורה רחבה לפי הרקע והנסיבות שהביאו את האדם לחטוא בהשוואה לרקע ולנסיבות שלנו. יתכן ואנו חיים בסביבה מוגנת מניסיונות ומלכתחילה היצר הרע שלנו חלש ואילו הוא חי בסביבה מלאה בניסיונות ופיתויים ויצר הרע שלו חזק מאוד ולכן ההתמודדות שלו הרבה יותר קשה. כאשר אנו מתחשבים בנסיבות וברקע של האיש אנו יכולים להפריד בין האדם לבין החטא. החטא נשאר דבר שלילי ואינו הופך לדבר חיובי אבל את האדם החוטא אנו כן מסוגלים לראות באופן כללי באור חיובי.

המטרה של לימוד זכות לשדר לאדם החוטא שבמהות שלו הוא טוב וזה מעורר ומדגיש את הצד הטוב שבו ונותן לו כוח להתנער ולהתרחק ממעשים רעים. אם כן כאשר אנו דנים כל אדם לכף זכות לא רק שלא מנציחים את הרע שבו, אלא אדרבה בכך מגלים את הטוב הטמון בו ונותנים לו כח להתגבר על הרע.

 
שבת שלום ומבורך
הרב שמואל רסקין
חב״ד קרן אור בודפשט
״יהדות במאור פנים עם כל הלב לכל אחד״

פוסט שבועי פרשת צו - הרב שמואל רסקין

 ביום ראשון האחרון השתתפו למעלה מ100 ילדים מהקהילה הישראלית בבודפשט יחד עם הוריהם באפיית מצות חוויתית לכבוד חג הפסח, הילדים נהנו ממופע הכנה לפסח מקצועי ומושקע של כוכב הילדים בישראל ׳שלומי וסתם׳ ולאחר מכן אפו הילדים מצות, למדו והשתתפו בכל תהליכי האפיה כי הענין המרכזי של ליל הסדר הוא ״והגדת לבנך״ ללמד את ילדינו שהם עתידנו על מה שקרה לאבותינו במצרים.

בהקשר לפעילות עם הילדים אני רוצה לשתף אתכם בסיפור המצמרר שקרה בזמן השואה בערב פסח תש"ד, האדמו"ר מבלוז'ב, רבי ישראל שפירא זצ"ל, ניגש למפקד מחנה ברגן בלזן וביקש בשם ארבעים איש לתת להם רשות לאפות מצות ולספק להם גרעיני חיטה תוך שהם מוותרים על הלחם לשמונה ימים. המפקד אמר לו כי יש לבקש רשות מברלין שכן בשלטון גרמני לכל דבר יש סדר. אחרי כשבוע למרבית הפלא הגיע האישור הנכסף והם נערכו לאפות מצות לאחר שקבלו את כמות הקמח הנדרשת.

התנור הקטן נבנה בעמל רב משאריות לבנים והציבור נרתם כולו למשימה בשארית כוחו. אחרי יום עבודה מפרך טחנו את החיטים בריחיים מאולתרות, את הקמח לשו בזריזות במים שלנו ומבעוד ליל הם הציתו את העצים והחלו באפיית המצות לפסח. לפתע תוך כדי האפייה, התפרץ המפקד לצריף הרס ושבר את התנור, דרך על המצות המוכנות וקלקל את שארית הקמח. הוא אף הכה מכות רצח את היהודים ובראותו את הרבי מבלוז'ב עזב את יתר יהודי המאפייה והחל ממקד את עיקר מכותיו הרצחניות כלפי הרבי שהיה אז בן 56 ואך בנס נשאר בחיים. התרוץ לפוגרום היה מפני שנתפס מכתב שהאסירים ניסו להבריח אל מחוץ למחנה ובו נכתב תאור תלאותיהם. "כיצד אינכם מתביישים???", רתח המפקד, "הן אני הולך לקראתכם, נתתי לכם רשות לאפות מצות ואתם ארורים, כפויי טובה, מנסים להשמיץ את שמי הטוב".

במחנה נותרו היהודים ללא מצות וללא לחם למשך שמונה ימים וכמעט ללא הרבי מבלוז'ב. נותרה להם פיסת מצה בגודל מטבע, פליטה מהחורבן. בלילה התיישבו לליל הסדר ועברה השמועה במחנה כי בצריפו של הרבי מבלוז'ב נערך סדר. הכל היה שם: הגדה – הרבי ידע אותה בעל פה, ארבע כוסות – שמרו את הנוזל האנונימי שנהגו הגרמנים לחלק כקפה, ומרור שהיה בשפע, הלילה ההוא היה כולו מרור והייתה להם גם פיסת מצה קטנה, אותה הצליח הרבי להסתיר מעייני הרוצח המתועב, עליה אמרו את ההגדה. כשהגיע זמן אכילת מצה, כולם היו בטוחים כי הרבי מבלוז'ב יאכלנה שכן הוא עורך הסדר, הוגה הרעיון ומוסר נפשו עליו. אך לפתע מפאתי הבלוק התרוממה האלמנה קאשצקי ואמרה: ״כיון שהלילה הוא הלילה שבו מעבירים את המסורת לדור הבא, אני מציעה כי בני הקט יאכל את המצה״

הרבי הנהן בראשו: ״כן, ודאי ליל שימורים זה מטרתו היא למען ידעו הדורות הבאים את לקחי יציאת מצרים״

אחרי השחרור הציעו לאלמנה קאצינסקי שידוך הגון, היא ניגשה לרבי שיעזור לה לברר האם אותו אדם ראוי לה והיא ראויה לו. הרבי ביקש לדעת את שם המשודך: ישראל שפירא שמו, ענתה לו. מכיר אני אותו היטב, אמר הרבי וראוי לך להכירו. משהגיע האלמנה קאצינסקי לפגישה ראתה את הרבי מבלוז'ב והבינה כי מעולם לא ידעה כי שמו הפרטי של הרבי הוא ישראל ואכן תוך זמן קצר הם באו בברית הנישואין. הבן שאכל את המצה היה לבנו, אותו הוא חינך והוא היה לממשיך דרכו.

כששאלו אותו איזו מעלה רוחנית מיוחדת הוא מצא באשה זו הוא ענה: בתופת של ברגן בלזן, בה האופק לא היה יותר מדקות ספורות ולעולם לא יותר מיום אחד, אשה המאמינה כי עם ישראל יחיה לנצח ויש לדאוג לדור הבא, ראויה להמשיך את השושלת.

חברים יקרים מחר יום שישי י״א ניסן הוא יום גדול ביותר ,יום הולדתו של הרבי מליובאוויטש רבי מנחם מענדל שניאורסון נשיא דורנו שבשליחותו אנו נמצאים בהונגריה ויחד איתנו עוד אלפי שלוחים בכל רחבי העולם, הרבי חינך אותו לאהוב כל יהודי ולקרב אותו במאור פנים לתורה ולמצוות, פעמים רבות דיבר הרבי שהדגש הגדול צריך להיות בקירוב ובחינוך הילדים והצעירים דוקא, כי הם העתיד של עם ישראל אז בואו ניתן מתנה לרבי לכבוד יום הולדתו ונקבל על עצמנו החלטה טובה להשקיע יותר בחינוך ובקירוב הילדים והצעירים. יהי רצון שנזכה כבר בשבת זו הנקראת שבת הגדול לגאולה האמיתית והשלימה.


שבת שלום פסח כשר ושמח

הרב שמואל רסקין

חב״ד קרן אור הונגריה

WhatsApp Image 2017-04-06 at 19.25.17.jpeg WhatsApp Image 2017-04-06 at 19.25.15.jpeg

מחפש ידיעות ישנות? עיין בארכיון בצד שמאל.