מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת כי תשא - הרב שמואל רסקין

יום חמישי 16 מרץ 2017 - 7:07

 סבא וסבתא שלי מצד האמא גידלו בביתם 14 ילדים בלי עין הרע (אמא שלי ז״ל היתה מספר 13), הם התפרנסו מחנות מכולת קטנה בשכונה בעיר לוד וחיו בדוחק ובצמצום גדול ולמרות כל זאת הם תמיד היו מארחים בביתם הקטן שליד תחנת הרכבת אורחים רבים. 

השבוע דיברתי עם רוני שהתארח שם

כמה פעמים, רוני סיפר לי שכשהיה חייל, הדוד שלי, צבי ליפסקר ז"ל שהיה בזמנו סגן אלוף בצה"ל, היה מביא לבית הוריו חבר׳ה מהצבא, הוא תיאר לי שהעוני והדוחק בבית היו מורגשים בכל פינה אבל האווירה החמה והנעימה והאירוח נעשה מכל הלב והנשמה, לא היה שם אוכל דליקטס אלא אוכל ביתי פשוט וטעים שנעשה מחומרים הכי זולים, אבל כל מה שהם היו נותנים לאורחים היה  באהבה גדולה ושמחה אמיתית. ״התארחתי בהרבה בתים בחיי עם עושר ופאר אבל האירוח בבית משפחת ליפסקר נחקק בזכרוני ואותו לא אשכח לעולם״ סיפר לי רוני.

בפרשת השבוע מספרת לנו התורה שבעקבות חטא העגל, התחייבו בני ישראל בעונש מוות. משה מתפלל ובורא העולם מחל לעמו על חטאם. בהמשך ציווה אלוקים על משה רבינו לקחת מכל יהודי מטבע של מחצית השקל בתור ׳כופר נפש׳.

המדרש מספר שמשה רבינו התקשה להבין את הרעיון שמאחורי מצוות מחצית השקל, משה רבינו לא הצליח להבין כיצד מטבע אחד, יכול לכפר על אדם ולהציל את נפשו?

תשובתו של הקב"ה לא הייתה במילים אלא בתמונה. אומר המדרש שהקב"ה הראה למשה "מטבע של אש", האש מסמלת את הנשמה כמו שנאמר "נר ה' נשמת אדם". כאשר אדם נותן אפילו מטבע קטן אך הוא עושה את זה מכל הלב בהתלהבות ובשמחה או אז הוא יכול לקנות בכך את חייו. לא הסכום הוא זה שמכריע אלא הצורה בה הוא ניתן וכך מסביר ה' למשה באמצעות אותה מטבע של אש. 

כאשר בני ישראל נתנו את מחצית השקל הם עשו זאת בהתרגשות גדולה, מעומק הנפש וזה מה שכיפר על החטא שלהם. אדם יכול לתת סכומי עתק אך הנתינה תהיה מזלזלת ללא חום והתלהבות אלא מתוך חוסר ברירה. לעומתו יכול אדם אחר לתת סכום כספי פעוט אבל זה יעשה מתוך שמחה וחמימות. מסתבר שעבור ה', החמימות שווה יותר ממיליונים והמאמץ הנפשי חשוב יותר מהסכום הכספי.

אז בפעם הבאה שאנו נותנים – לא נשכח את האש שמאחורי המטבע!


שבת שלום הרב שמואל רסקין

חב״ד קרן אור בודפשט

תגובות על: פוסט שבועי פרשת כי תשא - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.