מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת אחרי מות-קדושים - הרב שמואל רסקין

יום רביעי 3 מאי 2017 - 3:59

 קרדיולוג גדול משיקגו זכה להצלחה מסחררת בעבודתו ומספר לקוחותיו רק הלך וגדל, ככל שהצליח יותר היה מישהו או יותר נכון מישהי שזה הפריע לה, אשתו. היא רצתה שהוא יקדיש יותר זמן אליה, אל הילדים ואל ענייני הבית, בשעה ששעות קבלת הקהל אצלו בקליניקה רק הלכו והתארכו.

למעשה כולנו מכירים את הדילמה הזו שבין עבודה ומשפחה, מצד אחד אנו משקיעים רבות בעבודה כדי להביא פרנסה הביתה ולשם כך נשארים לעיתים גם שעות נוספות ומנסים לעבוד גם מהבית ובכל דרך אפשרית. מצד שני האשה מתלוננת והילדים מתוסכלים, אבא כל הזמן עסוק ואין לו זמן עבורנו, מה עושים במקרה כזה?

לקרדיולוג הזה קוראים ד"ר איירה וויס והוא זכה להיות רופאו האישי של הרבי מליובאוויטש והציג בפניו את הדילמה הזו. אם נחשוב על כך גם הרבי עמד בפני דילמה דומה ואף קשה יותר, מצד אחד אלפי אנשים פנו אליו בבקשת עצה וברכה וכל זה דרש המון זמן ולפעמים הרבי נותר לקבל קהל ליחידות – מפגש אישי בחדרו כל הלילה עד שעות הבוקר המוקדמות בלי לישון ומצד שני לרבי היתה רבנית שחיכתה לו בבית. אמר הרבי לד"ר וויס: תעשה כמוני, בכל יום אני מקדיש זמן לשוחח עם רעייתי הרבנית והוסיף הרבי חידוש גדול: אני מתייחס לזמן הזה בחרדת קודש, בדיוק כמו לזמן שבו אני מתפלל, מבלי להתעסק בשום דבר אחר.

חברים יקרים שימו לב: זמן איכות עם האשה הבעל והילדים, הוא כמו זמן של תפילה. לכאורה איך אפשר להשוות ביניהם הרי תפילה היא רוחנית, בבית הכנסת עם טלית ותפילין והיא בין האדם לה' ואילו זמן איכות/שיחה עם בני המשפחה היא גשמית, בבית הפרטי.

את החידוש הזה אנו לומדים מפרשת 'אחרי-מות' בה מדובר על האדם הכי קדוש שנכנס ביום הכי קדוש אל המקום הכי קדוש, הכהן הגדול שנכנס ביום הכיפורים לקודש הקודשים. והנה מהו התנאי המאפשר לפיסגת הקדושה המשולשת הזו להתרחש? התורה חוזרת ומדגישה שוב ושוב "וכיפר בעדו ובעד ביתו", חז"ל אומרים כי 'ביתו זו אשתו' והכוונה היא שהכהן הגדול חייב להיות אדם נשוי. זאת כדי ללמדנו יסוד חשוב ביהדות, אי אפשר להיות מלאך מבלי להיות במקביל בן אדם, אי אפשר לטפס במעלות הקדושה ותוך כדי להתנתק מהעולם הגשמי לכן הכהן הגדול חייב להיות נשוי להיות מחובר היטב לקרקע להיות בן אדם כדי שיוכל להיות מלאך ולהיכנס לקודש הקודשים. מזה אנו למדים את החשיבות וההשוואה של זמן איכות עם המשפחה לתפילה או כל מצווה אחרת.

הסיבה הפנימית לכך נעוצה במשפט שכל יהודי מכיר " שמע ישראל אלוקינו ה' אחד" מוסבר בתורת החסידות כשאנו אומרים 'ה׳ אחד׳ הכוונה שכל העולם גם הגשמי וגם הרוחני הכל אחד ומאוחד עם הקב"ה, "ה' הוא האלוקים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת אין עוד" ה'שמים ממעל' זה רמז לרוחניות ו'הארץ מתחת' זה רמז לגשמיות. ובכל זה אין עוד מציאות נפרדת מה', הכל אחד ומאוחד איתו. ומזה אנו מבינים שלהקדיש זמן איכות למשפחה ולילדים זה עבודת ה'. ועלינו לעשות כל מאמץ להיות איתם כמה שיותר כי הפרנסה והקריירה הם רק אמצעים למטרה - עבודת ה׳. את הזמן הזה אנו צריכים ליייקר ולהקדיש למשפחה מבלי לענות לטלפונים ואפילו לא להעיף מבט מי מתקשר או מה הן ההודעות האחרונות שקיבלנו כי כשעסוקים בעבודת ה' אסור ששום דבר יסיח את דעתנו.


שבת שלום

הרב שמואל רסקין

חב"ד קרן אור בודפשט

תגובות על: פוסט שבועי פרשת אחרי מות-קדושים - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.