מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת אמור - הרב שמואל רסקין

יום רביעי 10 מאי 2017 - 3:03

 תלמיד ישיבה בארגנטינה נכנס לאולם הלימודים ביום השבת כשמפיו נודף ריח חזק של סיגריות, אנשי הצוות הזדעזעו כמו גם מנהל הישיבה הרב בערל בוימגרטן, שליח חב"ד בארגנטינה. הוא היה בדילמה קשה ולא ידע מה עליו לעשות עם התלמיד. מצד אחד חשב שצריך להרחיק את הנער מהישיבה, כי לעשן בשבת זו חציית קו אדום. בנוסף, התלמיד גם יכול להשפיע לרעה על חבריו. מצד שני חבל מאד לאבד נשמה יקרה של בחור לטובת הרחוב.

שלח הרב בערל את השאלה לרבי מליובאוויטש כדי לקבל ממנו עצה מה לעשות. הרבי לא ענה לו מה לעשות אלא כתב הפנייה בלבד : "עיין באבות דרבי נתן פרק י"ב", שם מסופר שכאשר אהרן הכהן ראה יהודי חוטא הוא היה ניגש אליו, מחבק אותו ואומר: "כמה אני אוהב אותך, כמה אתה אדם נפלא". אחר כך כשאותו אדם היה מתלבט האם לגנוב, היה אומר לעצמו: איך אעשה את זה לאהרן? איך אאכזב אותו? הוא הרי כל כך מאמין בי! בהזדמנות אחרת ביאר הרבי בכך את מאמר המשנה: "הוי מתלמידיו של אהרן... אוהב את הבריות ומקרבן לתורה". אהרן קירב עם אהבה, הוא הפגין מילים טובות והן היו מושכות אליו את החוטאים חזרה. המסר של הרבי לרב בוימגרטן היה: תפקידו של מחנך הוא להזכיר לילד מה הוא מסוגל להיות, תדגיש את היכולות שלו ותעטוף אותו ביחס מחבק ומרומם ואז תראה כיצד המילים מגשימות את עצמן. בעברית פשוטה: כל מה שילד צריך הוא מבוגר אחד שיאמין בו ויאמר לו לאן וכמה הוא מסוגל להגיע.

את המסר הזה אנחנו לומדים מפרשתינו.
בתחילת פרשתינו מופיע ציווי מרכזי העוסק בחינוך, בפסוק הפותח את הפרשה מופיע כפל לשון: "אמור אל הכוהנים... ואמרת אליהם". מכאן למדו חז"ל : "אמור ואמרת- להזהיר גדולים על הקטנים" כלומר התורה רומזת כאן שהגדולים צריכים להזהיר ולחנך את הקטנים. הפירוש הפשוט של להזהיר הוא להוכיח, לגעור. הפירוש הזה כמובן נכון, כי לפעמים גם זה נדרש. 

תורת החסידות מלמדת לראות דברים באור חיובי ובהתאם לכך במילה להזהיר יש רמז נוסף וחיובי מלשון "זוהר" ו"אור" כלומר הגדולים צריכים להאיר את הקטנים.
איך עושים את זה? כאשר מדברים כלפי הילד בכיוון חיובי בכך מאירים ומגלים את התכונות החיוביות שיש בילד אך כאשר אומרים לילד "אתה ילד רע״ בכך חלילה עלולים לגלות ולטפח את הרע שבו. כאשר "מזהירים" ומאירים את הילד, ואומרים לו "אתה ילד טוב ומקסים, אתה מסוגל!״ בכך מגלים את הטוב הטמון בתוכו והופכים אותו באמת לילד טוב ומקסים. בבחינת "נבואה שמגשימה את עצמה"
 
ביום ראשון נחגוג את ל"ג בעומר, יום ההילולא של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי. ספרו הקבלי הידוע של רבי שמעון נקרא "זוהר" מלשון אור. "להזהיר" מלשון להאיר ואכן רבי שמעון נהג לדבר טוב על עם ישראל, הוא התבטא ש"כל ישראל בני מלכים הם" והדגיש את מעלת הנשמה של כל יהודי. בעקבות דרך הקבלה הופיעה תנועת החסידות שנוהגת אף היא להדגיש את הצד החיובי שיש בכל יהודי כי כשמתייחסים אל הטוב שבתוך היהודי אנו מציפים החוצה את הטוב הפנימי שבו, מוציאים אותו מהתת מודע אל החלק המודע ומאפשרים לו להיות ולהתנהג באמת טוב.

זה אחד הרעיונות של של תהלוכות וכינוסי ל"ג בעומר לכבודו של רבי שמעון בר יוחאי  בהם אלפי ילדים יהודים בוכל רחבי העולם וכמובן גם בבודפשט מתאספים יחדיו ועם כל העוצמה והגאווה היהודית אומרים פסוקי תורה ונהנים מהפעלות ברוח היהדות, אירוע כזה מעניק לילדים חוויה יהודית חיובית ומאפשר להזהיר ולהאיר גדולים על קטנים, נשמח מאד לראותכם בחגיגת ל"ג בעומר.
 
 
שבת שלום
הרב שמואל רסקין
חב"ד קרן אור הונגריה
תגובות על: פוסט שבועי פרשת אמור - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.