מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת בהר-בחוקותי - הרב שמואל רסקין

יום רביעי 17 מאי 2017 - 3:40

 כבר כמה חודשים שהוא מדבר על מכונית הספורט האדומה שהם ראו בתצוגת הרכב החדשה, הוא דאג שאבא שלו ידע כמה שהוא רוצה אותה. הוא עמד לסיים את שנתו האחרונה באוניברסיטה בהצטיינות וחיכה כמו ילד גדול למתנה שווה שיקבל מאבא לכבוד סיום הלימודים ולפי המסורת המשפחתית זה יהיה משהו גדול. הוא חלם על מכונית הספורט הזו וניסה לבדוק אם אבא שלו הבין את הרמזים שהוא מאותת שוב ושוב, בכל פעם שעברו ליד תצוגת כלי הרכב בסוכנות הרכב הגדולה שבפתח המרכז המסחרי אבל אביו לא הניד עפעף, הוא לא גילה סימנים שהוא הבין את הרמז.

ביום האחרון ללימודים לפני טקס הסיום, ניגש האב אל בנו וחיבק אותו בהתרגשות "אני ממש שמח שסיימת בהצטיינות", הוא שיבח אותו על ההשקעה ועל המאמץ, על הציונים ועל עבודת הגמר המדהימה שלו. "אני אוהב אותך", הוא אמר והגיש לו תנ"ך מהודר בכריכת עור "מתנה ממני, זה היה התנ"ך של סבא שלך!". הבחור איבד את עשתונותיו... "אתה יושב על הרים של כסף וזה מה שאתה נותן לי?!". הוא לא היה מסוגל לשלוט בכעסו, הניח את הספר על השולחן ואפילו לא פתח אותו כדי לקרוא את ההקדשה שכתב לו אביו ועזב את הבית בטריקת דלת ויותר לא דרך בבית זה.

הוא טס לחו"ל והשקיע את כל זמנו ומרצו בקריירה שלו, הכי רחוק שאפשר מהאב שאכזב אותו כל כך. ההצלחה האירה לו פנים והוא הפך לאיש עשיר בזכות עצמו, הקים משפחה יפה וחי לו בבית גדול ומפואר באזור מגורים יוקרתי. מדי פעם הייתה צפה לו מחשבה של געגועים לאביו...

הוא התבגר והזעם שחש אז כשהיה צעיר ונמהר התפוגג ואט אט התגבשה בלבו ההחלטה לחזור ולחדש את הקשר. אבא יש רק אחד אמר לעצמו וניגש לרכוש כרטיס טיסה.

ביום שבו ארז את מזוודותיו התקבל המברק: "אביך נפטר והוריש לך את כל רכושו". לבו נצבט בתחושת החמצה מרה. זהו, הוא כבר לא יפגוש את אביו יותר, הוא עלה על המטוס ואחרי ביקור עצוב בקברו הטרי צעד אל בית אביו הישן ופתח את הדלת בתחושה עמוקה של צער, החמצה וכאב. הפגישה עם הבית המוכר העלתה בו רגשות חבויים. הכל נשאר כשהיה, הספות הדהויות, הריהוט העתיק ואפילו הוילונות הישנים שאמא שלו תפרה לא הוחלפו. הוא סרק במבטו את החדר והופתע כשראה את התנ"ך הישן מונח בדיוק באותו מקום שבו הניח אותו לפני שנים, איש לא נגע בו מאז, מזכרת אילמת לרגע נסער וכעס חסר שליטה. דמעות עלו בעיניו, הוא לקח את התנ"ך לידו והחל מדפדף בו, סימנייה נתחבה באחד הפרקים של ספר משלי וקו עיפרון דק נמתח תחת הפסוק: "בני, אם חכם לבך ישמח לבי גם אני". משהו צנח פתאום מתוך התנ"ך, צליל מתכתי עמום נשמע כשמפתח עטוף בנייר צנח על הרצפה. הוא התכופף והרים את מה שנפל, היה זה מפתח למכונית הספורט האדומה עם קבלה על רכישה במזומן מסוכנות הרכב. "באהבה מאבא" היה כתוב שם, הוא בכה כמו שלא בכה מימיו.

בפרשת "בחוקותי" הקב"ה מבטיח שכר ושפע של טובה וברכה על שמירת התורה והמצוות ובהמשך באות האזהרות מפני התוצאות השליליות של אי שמירת התורה ומצוותיה. 

חברים יקרים, כמה דברים אנו מחמיצים בחיינו, כמה הזדמנויות אנחנו מפספסים רק בגלל שאנחנו לא מסוגלים לראות אפילו צעד אחד קדימה את מה שלא תואם, את מה שאנחנו רוצים בו עכשיו ומיד. סבלנות, אורך רוח, מתינות ומחשבה בטרם מעשה יכולים להבטיח לנו שלא נחמיץ את ההזדמנויות הללו.

כיום משיג האדם את צרכיו ביגיעה ובמאמץ ונדרש זמן רב עד שרואים את פירות היגיעה משום שעכשיו העולם הגשמי איננו כלי לשפע הרוחני של התורה ומצוותיה אבל כאשר תבוא הגאולה והעולם יזדכך ויהיה כלי לשפע הרוחני, שפע התורה והמצוות יביא מיד שפע בכל התחומים, גם הגשמיים.


שבת שלום

הרב שמואל רסקין

חב"ד קרן אור הונגריה

תגובות על: פוסט שבועי פרשת בהר-בחוקותי - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.