מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי חג השבועות - הרב שמואל רסקין

יום שני 29 מאי 2017 - 3:47

 אבא יעקב מגיע בערב לביתו ושואל את בנו: "איך הצלחת להיפטר בקלות מהכנת שיעורי הבית של אתמול?" והבן משיב: "אמרתי למורה שלי שאחי הקטן קרע את הדפים של שיעורי הבית, כך שלא יכולתי להגיש אותם". האב פונה לבנו בכעס ואומר: "זה שקר?! אינך יודע את החשיבות שבאמירת האמת?!" וכך ממשיך האב להרצות לבנו במשך דקות ארוכות, על כך שצריך לומר את האמת ורק האמת.

בדיוק, כשהאב סיים, והתיישב על הספה, צילצל הטלפון.

אמר האב לבנו: "אם זה בשבילי, תגיד להם שאני לא בבית..."

הלילה נחגוג כולנו את חג השבועות - חג מתן תורה. המדרש מלמד אותנו שלפני שה' נתן את התורה לבני ישראל, הוא ביקש ערֵבים שיערבו לכך שהתורה לא תישאר מונחת לה על המדף, אלא שבני ישראל ישמרו ויקיימו את הנאמר בתורה.

בני ישראל הציעו לה׳, שאבותינו - אברהם, יצחק ויעקב יהיו הערֵבים עבורנו. אך ה' לא קיבל את ההצעה. הציעו היהודים את נביאי ישראל ואחר כך את זקני ישראל וכן הלאה, אך ה' לא קיבל את ההצעות. רק כאשר בני ישראל הציעו שהילדים יהיו הערֵבים, ״בנינו יהיו ערֵבים בעדינו״. רק אז התרצה הקדוש ברוך הוא ונתן לבני ישראל את התורה.

מדוע האבות הזקנים והנביאים לא היו מספיק טובים בשביל להיות ערֵבים ללימוד, שמירה וקיום התורה?

כי ה' לא רצה שרק קבוצה מסויימת של אנשים מיוחדים מורמים מעם יקיימו את התורה והמצוות עבורנו. אלא ה' רצה שכולנו, כל היהודים, נלמד את התורה ונקיים את מצוותיה. ובנקודה הזאת – הערֵבים הטובים ביותר הם הילדים שלנו!!!

והסיבה לכך, כולנו יודעים שעד כמה שאדם יהיה מוכן לעשות עבור עצמו, הוא יעשה עוד הרבה יותר עבור ילדיו; לעצמו הוא מוכן לוותר, לא לאכול, פחות לישון, וכדומה. אבל לילדים שלו הוא רוצה את הטוב ביותר...

פעמים רבות אנו שומעים אנשים אומרים: "אני לא כל כך שומר מצוות,  אבל חשוב לי מאוד שהילדים שלי יילמדו תורה, שיידעו מה זה בית כנסת ושישמרו את המסורת והזהות היהודית.

ממש כמו הסיפור בו פתחנו.

אם אנחנו רוצים שהילדים שלנו יחיו את היהדות, וישמרו ויקיימו אותה, אנחנו חייבים להראות להם דוגמא אישית.

כשהצענו אז, במעמד הר סיני, שהילדים שלנו, הם יהיו  הערֵבים לקיום התורה, אלוקים ידע שזה אומר, שעבור כולנו, תהיה התורה למשמעות ומציאות חיינו.

מחר,יום רביעי, אנו נקבל את התורה בשמחה ובחיות חדשה, כפי שקרה לפני 3329 שנה במעמד הר סיני. 

נתייצב כולנו בבית הכנסת בשעת קריאת עשרת הדיברות, ונקבל מחדש את המתנה העצומה הזו. כולנו נהיה שם: גברים, נשים ובעיקר הערֵבים – הילדים.

חג שמח, שנזכה לקבל את התורה בשמחה ובפנימיות.


הרב שמואל רסקין

רב הקהילה הישראלית חב״ד קרן אור בודפשט

תגובות על: פוסט שבועי חג השבועות - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.