מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת דברים-חזון - הרב שמואל רסקין

יום שישי 20 יולי 2018 - 7:05

 בואו נגלה את הטוב


אתמול השתתפתי יחד עם הרב שלמה כובש ורבנים נוספים עם ראש ממשלת הונגריה מר ויקטור אורבן בפגישה אצל הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו שליט"א, במרכזה דנו כיצד ניתן לעזור ליהודי הונגריה ולקהילה הישראלית. את דבריו פתח הרב לאו, באווירת ימי בין המצרים, בציטוט המפורסם מרבי אלימלך מליז'נסק: "אדרבא, תן בלבנו, שנראה כל אחד מעלת חברנו ולא חסרונם".

משפט זה הזכיר לי ניסוי שערך עיתונאי הוושינגטון פוסט. בוקר יום שישי, ה-12 בינואר 2007, בשעת עומס ברכבת התחתית של וושינגטון, הופיע נגן רחוב צעיר, לבוש בג'ינס, טריקו וכובע בייסבול. הוא עמד וניגן יצירות מופת במשך קרוב לשעה, בזמן זה עברו במקום למעלה מ-1000 בני אדם, אבל רק שבעה עצרו להאזין. אך לא היה זה נגן חובב, אלא לא אחר מהכנר היהודי המפורסם יהושע בל.

רק שלושה ימים קודם כן, עם אותו כינור ששוויו עצום, הופיע הכנר בפני אולם מלא עד אפס מקום, עבור אנשים שבחרו לשלם ממיטב כספם. אבל כשאותו מוזיקאי זוכה פרסים, שניגן יחד עם התזמורות הטובות בעולם, הופיע בתחנת המטרו, רק מעטים עצרו להטות אזנם לצלילים הקסומים. אחת התובנות החשובות שניתן ללמוד מהניסוי: אם אין לנו זמן לעצור ולהאזין לאחד המוזיקאים הטובים בעולם, המנגן יצירות מהטובות שנכתבו אי פעם, כמה דברים אחרים בחיים אנחנו מפספסים?


אדרבא, תן בלבנו, שנראה כל אחד מעלת חברנו ולא חסרונם. בשבת הקרובה יחול יום ט' באב, יום אבל לאומי על חורבן בתי המקדש של עם ישראל ויום בו ארעו אסונות רבים לעם ישראל. מכיוון שתאריך זה חל השנה בשבת, הצום יחל מיד במוצאי השבת. אחת הסיבות לחורבן ולגלות, הייתה שנאת חינם. בכדי לצאת מגלות זו עלינו לפעול הפוך - באהבת חינם. איך עושים את זה? במקום לראות את חסרונות החבר שלנו, ננסה לראות את המעלות, לראות את הטוב שבו, את מנגינת חייו היחודית. ואדם כל כך טוב... כבר לא קשה לאהוב.

באהבת ישראל נביא את הגואל. יהי רצון שנזכה תיכף ומיד לבניין בית המקדש השלישי ולגאולה האמיתית והשלמה.


שבת שלום ומבורך, 

ויהי רצון שיהפכו ימים אלו לששון ולשמחה,

הרב שמואל רסקין

בית חב"ד קרן אור בודפשט

IMG-20180720-WA0034.jpg 

תגובות על: פוסט שבועי פרשת דברים-חזון - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.