מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת בראשית - הרב שמואל רסקין

יום שישי 23 נובמבר 2018 - 3:50

 ה' איתך!

 חברי היקר, הרב גבי הולצברג הי"ד, שנרצח במתקפת טרור אכזרית במומביי בסוף 2008, יצא פעם בערב פסח לסיבוב בין המלונות וחדרי ההארחה בעיר, בכדי לחפש יהודים ולהזמינם לסדר פסח הגדול שערך בקומת הגג של המלון "שליז". הוא פילס את דרכו בזריזות בין מזי הרעב ודיירי הרחוב המוזנחים ותר אחרי פנים יהודיות. מחוגי השעון התקדמו במרץ, השמש נטתה לערוב והרב היה חייב לחזור למלונו, על מנת להתחיל בעריכת הסדר.

 בדרכו חזרה, הבחין לפתע בבית הארחה קטן וזול. הוא התלבט אם להיכנס, אך הלב החבד"י לא נתן לו לוותר על הסיכוי לארח יהודי נוסף לשולחן הסדר. הוא ביקש מפקידת הקבלה לעיין בספר האורחים, ועיניו צדו שם בעל צליל ישראלי. כשהתעניין היכן יוכל למצוא אותו, נענה: "האורח נמצא בחדר קטן למעלה, בקצה המדרגות". הוא נקש על דלת החדר, אך שום מענה לא הגיע. הוא ניסה בשנית, וגם בפעם השלישית - ואין קול ואין עונה.

 הרב גבי מלמל "חבל", אך לפתע נפתחה הדלת. גבר שהתעורר משינה עמוקה, הביט בו במבט מופתע ושאל בעברית: "מי שלח אותך אליי?". "הקדוש-ברוך-הוא", ענה הרב הולצברג בטבעיות. דמעה בצבצה בעינו של האיש ההמום, שפתח בסיפורו האישי: "הגעתי היום למומביי, אך גיליתי בתחנת הרכבת כי ארנקי נגנב ממני. אין לי כסף, אין לי דרכון, אין לי שום ניירות מזהים שיאפשרו לי להמשיך מכאן. התיישבתי על אבן והתכנסתי במחשבות עגומות. פתאום ניגשו אליי זוג יהודים מצרפת ושאלו מדוע אני נראֶה עצוב? הם הרגיעו אותי והסבירו כי היום ערב פסח ולכן הקונסוליה הישראלית סגורה, אבל אחרי החג יהיה אפשר לטפל בדרכון. היהודי נתן לי מעט כסף הודי והציע לחפש בית הארחה קטן עד אחרי החג".

 "הגעתי לבית ההארחה הפשוט הזה ושכרתי חדר ליומיים. שכבתי על המיטה, הבטתי בתקרה והתחלתי לדבר עם א-לוקים. אמרתי לו: "היהודי שפגשתי בתחנת הרכבת אמר לי שהערב ליל הסדר. אלוקים, אני יודע שהקשר שלי אתך הוא לא מי יודע מה, אבל אנא, אם אתה אוהב אותי, תן לי סימן שאתה איתי! אל תניח לי להיות בודד הלילה". נרדמתי מותש ופתאום אני שומע דפיקות בדלת. חשבתי שאני חולם, אבל הדפיקות שבו ונשנו. פתחתי את הדלת וראיתי מולי רב. כששאלתי אותך מי שלח אותך, ענית: 'הקדוש-ברוך-הוא'!". 

 

 ספירת עצמים מתחילה תמיד מההתחלה - מהאות אל"ף. השנה היהודית פותחת בא' בתשרי, שנות הלימודים נפתחות בכיתה א' וספירת ימי השבוע מתחילה ביום א'. האות אל"ף לא ממוקמת אקראית ראשונה בין האותיות, אלא עובדת היותה ראשונה מדגישה את חשיבותה לגבי כלל האותיות. נשים לב כי המילים החשובות ביותר בעולמנו מתחילות בה, כמו: א-לוקים, אדם, אמונה, אור, אהבה ואמת.

 לכן, נראה לכאורה מוזר שבספר התורה, התורה מדלגת על האות אל"ף ופותחת דווקא באות השנייה: "בראשית ברא א-לוקים את השמים ואת הארץ". והשאלה נשאלת: למה התורה מקפחת את האל"ף? מעניין לשים לב כי לא רק "התורה שבכתב" מתחילה באות ב' אלא גם "התורה שבעל פה". ספירת דפי ה"תלמוד בבלי" מתחילים כידוע בדף ב'. 

 התורה מתחילה באות ב' כדי לרמוז ללומד: אתה לא מתחיל לבד, הקדוש ברוך הוא מתחיל אתך ביחד. למעשה, ה' צועד לפניך ומעניק לך את כל הכוחות להתחיל את התורה עם מחויבות הרבה יותר עמוקה. לכל התחלה יש ניחוח מיוחד של התחדשות, והלב שואף שהתחלת התורה בפעם הזו תהיה שונה, עם יותר שיעורי לימוד ועם רמת העמקה גדולה יותר. מצד שני, כולנו יודעים שלא פשוט להתחיל, כפי שמצינו בדברי חז"ל: "כל ההתחלות קשות".

 הדבר הקשה ביותר הוא לשנות הרגלים. אדם שהתרגל לחזור הביתה בשש בערב, להימרח על הספה עד שמונה, לאכול ארוחת ערב ואחר כך לקרוא משהו עד שהוא נרדם, מתקשה לאסוף את עצמו בשמונה וחצי לקום וללכת לשיעור. כך גם אדם שהתרגל ללמוד ברמה מסוימת, מתקשה להחליט פתאום באמצע החיים ללמוד יותר לאט ולצלול אל עומק הטקסטים שלפניו. שנה חדשה אצל יהודים היא לא רק עניין מספרי, אלא מסמלת נתינת כוח חדשה שלא הייתה עד היום. לכן, כשיהודי מתחיל לרגל השנה החדשה להגיע לרמת לימוד מעמיקה בה לא נהג עד היום, הוא יודע שאנחנו לא יוצאים לדרך לבד, אלא הקדוש ברוך הוא עומד מעל ומעניק לכולנו את הכוחות להתחיל שנת לימוד חדשה כזו שלא היה כמותה מעולם.

 אומר הפתגם החסידי: ״ איך שהאדם מעמיד את עצמו בשבת בראשית, כך הוא יעמוד בכל השנה ״ אם אנו רוצים לדעת איך תראה השנה הקרובה מבחינה רוחנית נוכל להסתכל על השבת הנוכחית. זה הזמן להחליט באילו שיעור תורה נשתתף בשנה הקרובה, באיזה מניין להשתתף בימות החול, להחליט איך אתנהג עם כל האנשים סביבי. שנזכה לשנת גאולה וישועה בקרוב ממש.

 

 שבת שלום וחורף בריא,

הרב שמואל רסקין

בית חב״ד קרן אור בודפשט

תגובות על: פוסט שבועי פרשת בראשית - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.