מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת כי תצא - הרב שמואל רסקין

יום שישי 23 נובמבר 2018 - 3:41

 מהפוסט הזה לא תוכלו להתעלם


זוג מבוגרים בלבוש פשוט, ירדו מהרכבת ופסעו אל לשכתו של נשיא אוניברסיטת הרווארד בעיר קיימבריג' שבמסצ'וסטס, מבלי לקבוע מראש. המזכירה הבחינה, בקלות רבה, שלאנשים פשוטים ועניים אלה אין כל עסקים בהרווארד.

"אנו מבקשים לראות את נשיא האוניברסיטה", אמר האיש בקול רך. "הוא עסוק ויהיה עסוק כל היום", סיננה המזכירה בשפתיים קפוצות. "אנו נחכה שיתפנה", אמרה האישה. במשך שעות התעלמה מהם המזכירה, מקווה שהזוג בסופו של דבר ילך. אבל הם לא הלכו, ותסכולה של המזכירה הלך וגדל. לבסוף היא החליטה להפריע את שלוות הנשיא: "אולי אם תראה אותם לדקות מעטות הם יעזבו" היא אמרה לו. האיש המעונב נאנח בכעס, ובמנוד ראש הסכים לצאת לקראת הזוג.

"היה לנו בן שמת ממחלת טיפוס הבטן בגיל 16", אמרה לו האישה, "בעלי ואני היינו רוצים להקים כאן משהו לזכרו בקמפוס". הנשיא לא התרשם מדבריה. יתירה מזו, הוא אפילו היה בהלם. "גבירתי", הוא אמר בזעף, "איננו יכולים להקים אנדרטה לכל אדם שנפטר. אם היינו עושים כך, המקום היה נראה כמו בית קברות".

"הו, לא", הסבירה האישה במהירות, "איננו רוצים להקים אנדרטה. חשבנו אולי לתת בנין שלם להרווארד". נשיא האוניברסיטה פלבל בעיניו, הביט בהם ואמר כמעט בקול צעקה: "בנין? יש לכם צל של מושג כמה עולה להקים בנין ? השקענו לאחרונה 7.5 מיליון דולר בהקמת הבניין לפיסיקה, כאן בהרווארד".

האישה השתתקה, והנשיא היה מרוצה - סוף סוף יוכל להיפטר מהזוג הזה. אז, פנתה האישה לבעלה ואמרה בקול שקט: "אני לא מבינה, זה כל המחיר של הקמת בנין באוניברסיטה? אם כך, למה שלא נקים אוניברסיטה משלנו?". בעלה הנהן והניד בראשו בהסכמה.

פניו של הנשיא נפלו במבוכה רבה. הזוג סטאנפורד קמו והלכו לדרכם. הם נסעו לאזור פאלו אלטו, בעמק הסיליקון, קליפורניה, שם הם הקימו וייסדו אוניברסיטה הנושאת את שמם, אוניברסיטת סטאנפורד הידועה, כזיכרון לבן, שהרווארד לא רצתה להתייחס אליו...


בפרשת כי תצא, בתוך פרטי מצוות השבת אבידה, מכריזה התורה: "לא תוכל להתעלם"! אם ראית חפץ שאבד למישהו, לא תוכל להתעלם, אלא עליך לשמור על האבידה, לחפש את בעליה ולטרוח להחזיר את מה שאבד לו.

בפנימיות, יש למצוות השבת אבידה גם משמעות רחבה יותר: צריך להשקיע מאמץ רב לא רק בהשבת אבידה לזולת, אלא גם בהשבת הזולת אל עצמו. גם אדם יכול להיות אבוד, וכשמחזירים אותו אל עצמו, אל שפיותו ואל זהותו - זוהי השבת אבידה. כפי שרש"י מסביר את המילים לא תתעלם: "לכבוש עינך כאלו אינך רואה אותו".

התורה מחנכת אותנו להביט אל כל אחד פנימה, לערך האמיתי הפנימי שלו, ולא להתבלבל מהמראה או מדברים חיצוניים הנראים לעיניים. אם נשיא הרווארד היה מתייחס בכבוד המינימלי לזוג הזקנים, הרי היה זוכה בגדול - החכמה היא להביט כך על כל אחד, ולא רק כשמתברר לנו כמה הוא שווה עבורינו.

צריך להתייחס לכל אדם כיחיד ומיוחד, מכיוון שלכל אדם יש שליחות ייחודית בעולם שאף אחד לא יוכל לעשותה במקומו, ובזה הוא משלים את חלקו בכוונת הבריאה כולה. אין זה סוד שלעיתים אנו פוגשים יהודי שלא נראה בו שום מעלה או ייחודיות, אך אומר הבעל שם טוב על הפסוק "ואתם תהיו לי ארץ חפץ" – יהודים נמשלו לארץ, שאמנם מבחוץ נראית כאבנים ועפר, אבל תחת המעטה החיצוני שוכנים אוצרות נפלאים. כל יהודי יקר אצל הקדוש ברוך הוא, אף יותר מבן יחיד שנולד להורים בעת זקנותם. 

הרבי מליובאוויטש כותב באחד ממכתביו: "אל תהי בז ליום קטנות, שאפילו פעולה אחת דהנחת תפילין על ידי בחור או אמירת שמע ישראל על ידי בחורה, מי יוכל ערכה לשער, וגם אין זה ענין פרטי של איש פרטי ביום פרטי, כיון שכולם מצטרפים לחשבון גדול, וכל פרט ופרט הוא תנאי לקירוב הגאולה הכללית".

 

שבת שלום ומבורך,

כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה

הרב שמואל רסקין

בית חב״ד קרן אור בודפשט


תודה לרב ברוך וילהלם משלוחי הרבי בנהריה על הסיפור היפה

תגובות על: פוסט שבועי פרשת כי תצא - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.