מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת האזינו - הרב שמואל רסקין

יום שישי 23 נובמבר 2018 - 3:46

 אושר בחיים

בשבת שעברה זכינו שהרב שניאור אשכנזי רב בית הכנסת המרכזי בראשון לציון ואחד המרצים הגדולים ברשת הגיע אלינו לבודפשט והרצה בפני הקהילה והסטודנטים בנושא ״איך מתחילים שנה של אושר״. השבוע אני רוצה לשתף אתכם בסיפור מאד מענין ששמעתי ממנו: בניו יורק ישנו עורך דין פלילי יהודי בשם בן ברונפמן. הוא מייצג אנשים ידוענים ועושה חיל בעבודתו המקצועית. פעם הוא קיבל פנייה מזמר ראפ מפורסם שמכונה "פאף דאדי" בבקשה לייצג אותו בבית המשפט. הלה הסתבך בקטטה שכמעט נגמרה ברצח והיה זקוק לעורך דין טוב שיחלץ אותו מהתסבוכת המשפטית.

כחלק מהעסקה ביניהם, הראפר הציע שברונפמן ייצג את כלל החברה בבעלותו אשר מונה 600 עובדים, אך התנאי הברור שלו היה, שברונפמן חייב להיות זמין 24/7 ובכל שעה שיקבל ממנו טלפון – עליו להרים אותו. כאן ברונפמן עצר והודיע כי התנאי הזה לא מקובל עליו. הוא מוכן להיות זמין רק 24/6, משום שהוא שומר שבת ולעולם לא ירים את הטלפון ביום השביעי. זאת המתנה שקיבלתי מאלוקים, יום אחד עם האישה והילדים ולא אוותר על כך בשום מחיר. הראפר כעס אך לא היה יכול להרשות לעצמו לוותר על השירותים של העורך דין המצוין.

ליל שבת אחד, ברונפמן יושב בסעודת שבת משפחתית ונהנה מכל רגע. אין לחץ, אין טלפונים, אין צעקות מהמשרד, רק המשפחה הקרובה והאהובה. לפתע מצלצל הטלפון, והוא שוב מצלצל ושוב מצלצל. זה היה כמובן אותו ראפר. הטלפון לא הפסיק לצלצל במשך דקות ארוכות. הילדים ספרו לא פחות מאלף צלצולים! אך ברונפמן לא הרים. למרות שהזמר הזה בטוח שהעולם שייך לו, למרות שיש לו מיליוני עוקבים ברשתות החברתיות ולמרות שהוא מייצג עסק חשוב עם 600 עובדים - עליו להבין שאני משרת את ה' לפני שאני משרת אותו.

בצאת השבת חזר ברונפמן אל האיש. "אני מצטער על אתמול, אך התניתי אתך מראש שאהיה זמין רק 24/6". הראפר שחרר צחוק גדול ואמר: "אתה ממש לא צריך להצטער. למעשה, הרווחתי בזכותך עשרת אלפים דולר.

"אתמול ישבתי עם חברים וסיפרתי עליך, שאתה חי חיים בעלי משמעות ולא עובד בשבת. החברים לעגו לי ואמרו שאין באמריקה אנשים כאלה שיעצרו את העסקים למשך 24 שעות. אני אמרתי שכן והתערבתי איתם על עשרת אלפים דולר. לשמחתי, אני ניצחתי!".

אחת השאלות הגדולות שנשאלות היום, היא מה נותן אושר? מה מעניק תחושת סיפוק לחיים? כיצד משיגים תחושה שהחיים שווים את המאמץ שהם דורשים מדי בוקר מחדש?

אחד הלקחים שאפשר להפיק מהסיפור הוא, שהאושר נוצר כאשר עושים את הדבר הנכון. אושר הוא תוצאה של ערך,  הוא ביטוי לכך שהחיים הם בעלי משמעות ואנו זוכים לעשות את הדברים הנכונים עבורם הגענו לעולם.

 

השבוע נקרא את שירת "האזינו". משה רבנו פותח את דבריו במילים: "האזינו השמים ואדברה ותשמע הארץ אמרי פי".  מסביר הרבי מלובביץ' שמשה מלמד אותנו שגם כשנמצאים בשמים, בהתעסקות רוחנית, יש לזכור כי המטרה היא להביא את הרוחניות לידי ביטוי בענייני הארץ.

יום הכיפורים, היום שבו כולם מתעלים ומתרוממים ודומים למלאכים הנמצאים בשמים, כבר מאחורינו. עלינו לקחת את יום כיפור אתנו לכל השנה, ולדעת שיום כיפור בא לידי ביטוי בעיקר ביום שאחרי, ביישום ההתעוררות הרוחנית של יום כיפור במעשים הארציים הפשוטים שלנו בכל יום. 

חג הסוכות מלמד זאת בעוצמה רבה: החג הזה הוא החג הכי שמח בשנה. התורה מצווה בו שלוש פעמים "ושמחת", וכך אומרים בתפילה: "זמן שמחתנו". אך מה כל כך משמח בחג הסוכות? לא ניצחנו בו את היוונים, לא תלינו את המן ולא יצאנו ממצרים?

התורה עצמה עונה את התשובה: חג הסוכות מכונה בתורה בשם "חג האסיף". החג הזה מסמל את גמר העבודה החקלאית של השנה. אחרי שנה ארוכה של זריעה, חרישה, קצירה ולקיטה, מגיע השלב הסופי של האיסוף הביתה וכאשר אוספים – חווים שמחה. כאשר אדם חש כי הוא עשה את הדבר הנכון והגשים את עצמו – הוא חווה תחושת אושר עילאית המעניקה לו דחיפה אדירה לעוד שנה של עשייה.

שבת שלום וחג שמח
הרב שמואל רסקין
בית חב״ד קרן אור בודפשט

תגובות על: פוסט שבועי פרשת האזינו - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.