מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת וירא - הרב שמואל רסקין

יום שישי 23 נובמבר 2018 - 3:53

ככה עושים את זה נכון

לפני כשנה ביקרו אותנו בבודפשט אשר ואירית שחר, הוריו של החייל עמרי ז״ל וריגשו את חברי הקהילה בסיפור החיים שלהם, שנגע בלבבות כולם. בחג סוכות האחרון הפתיעו והגיעו לחגוג יחד איתנו בסוכה הגדולה בבודפשט, וכך גם שמחנו יחד בשמחת תורה. לפני שחזרו לארץ ישראל, נפרדנו בחום והבטחנו להיפגש שוב.

השבוע זה קרה: אשר ואירית הזמינו אותנו לביתם בכפר סבא. כשהגענו בשעה המיועדת, אשר חיכה לנו בכניסה לבית, מנופף לשלום. נכנסנו לביתם, שם כיבדה אותנו אירית בקבלת פנים מאירה, חמה ולבבית. את הכנסת האורחים שראיתי בפנים, קשה לתאר במילים. סביב שולחנות ערוכים בכל טוב ישבו כ-40 אנשים, רובם משפחות שכולות, שחולקות כאב ואובדן, ששינה וטלטל את חייהם מקצה לקצה.

ידידי אשר עבר בין האנשים ודאג באופן אישי שכל אחד יקבל את מה שהוא אוהב, שכולם נהנים מהמטעמים המיוחדים, כשאירית אשתו, בחן ובנועם, מנצחת על הכל, יודעת מי צריך חיבוק ולמי מילה טובה, נותנת לכל אחד להרגיש בן בית. גם אני ואשתי הרגשנו מיד בבית. משפחת שחר לא הסתפקו באוכל משובח ואירוח חם ולבבי, ואף הביאו נגנים וביחד שרו במשך זמן רב, חגיגה כמשפחה אחת גדולה, אוהבת ומגובשת.

חשבתי לעצמי כמה אין זה מובן מאליו - משפחה שעברה מכה כל כך כואבת, עוד לא סיימה לאחות את השברים ולהשתקם, וכך מעניקה חום, אהבה וחיזוק לאחרים. היה ניכר על פני האורחים כמה רוגע האירוח הזה נוסך בהם, מחזיר אותם לפינה קטנה של שקט, שלווה פנימית. אין פלא שהזוג המיוחד הזה כל כך אהובים, ונושאים חן וחסד בעיני אלוקים ואדם. 

אירית ואשר היקרים והאהובים, אני מאחל לכם שביתכם ולבכם יהיו תמיד פתוחים לרווחה ושה' יתברך יתן לכם את הכח להמשיך ולארח ביד נדיבה ורחבה, לתת לאנשים משמחת החיים שלכם ובעזרתה לנצח את הכל!


בפרשת השבוע אנו למדים על הכנסת האורחים המופלאה של אברהם אבינו, תוך שהיה בכאב הברית. מהפסוק "וירא, והנה שלושה אנשים" לומד הרמב"ם - גדולה הכנסת אורחים מהקבלת פני השכינה, וליווים יותר מהכנסתם.

בכך מבהיר לנו הרמב"ם את מהותה של מצוות הכנסת אורחים ויחודיותה על מצוות החסד האחרות: בעוד בפשטות מצוות הצדקה לדוגמה, נועדה להחיות את העני במובן הפיזי, לתת לו מטבע בכדי שיוכל לקנות מזון, מצוות הכנסת אורחים נועדה למטרה אחרת: להחיות את נפשו של האורח במובן הנפשי, להעניק תחושה של בית, מקום חמים, בו הוא חשוב ואהוב.

כשמתארחים בבית זר, כל שכן בעיר או מדינה מרוחקת, קשה להרגיש בבית, ופה נכנס החלק שלך. בכך שאתה מלווה את האורח, אפילו אחרי שסיים לאכול ולשתות, אתה מראה לו כמה שהוא חשוב ויקר בעיניך, עד שקשה לך להפרד ממנו. את מצוות הכנסת אורחים משלימים לא כשהאורח שבע, אלא כשהוא שבע ושמח.


שבת שלום,

הרב שמואל רסקין

בית חב"ד קרן אור בודפשט

תגובות על: פוסט שבועי פרשת וירא - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.