מתוך האתר ChabadHungary.com

פוסט שבועי פרשת כי תצא - הרב שמואל רסקין

יום חמישי 31 אוגוסט 2017 - 6:49

 תושב ניו הייבן שבקוניקט הרב נח מורוף, רכש שולחן 'יד שניה' דרך רשת האינטרנט ב-150 דולרים. הרב מורוף אסף את השולחן לאחר הרכישה והניח אותו ברכבו, אולם כאשר הגיע איתו הביתה, הוא גילה להפתעתו כי השולחן גדול מעט ואינו יכול לעבור בדלת המשרד. 

כדי להצליח במשימה, הוא פירק את החלק העליון של השולחן והחל לסחוב אותו לכיוון הרצוי. מה רבה הייתה תדהמתו כאשר בנקודה נסתרת בשולחן הוא מצא שקית פלסטיק לבנה ובתוכה תיק גדוש בערמת שטרות בני 100 דולרים כל אחת. "אני ואשתי ספרנו את השטרות והתברר כי מדובר בסכום עתק של 98,000 דולר. מיד ידענו שעלינו להשיב את הכסף לבעליו, זה לא שלנו וזה שייך למוכרת", הסביר הרב מורוף לכלי התקשורת שהשתהו כשסיפר להם על המקרה המדהים.

הרב מורוף השיב את הסכום העתק למוכרת, הבעלים המקורי של השולחן, שהיתה המומה והודתה לבני הזוג. "אני לא מאמינה שיש עדיין בימינו כאלו אנשים ישרים והגונים", אמרה המוכרת ההמומה.

לדבריה, היא היתה סבורה שהכסף אותו חסכה זמן רב מונח במקום מסתור אחר בביתה ושכחה מקיומו. "אין לי מילים להודות לכם", אמרה לבני הזוג מורוף שקידשו שם שמיים וסיפורם הופיע בכל כלי התקשורת האמריקאית. המוכרת ביקשה לקזז מהסכום שהשיבו לה את מחיר רכישת השולחן אולם בני המשפחה סרבו.

בפרשתנו מופיע הציווי על "השבת אבדה" שהיא אחת מ-תרי"ג (613) המצוות שבתורה. ברמה הבסיסית ביותר, הכוונה היא שאם אנו מוצאים כסף או חפץ כלשהו, אנו מחויבים לחפש אחר הבעלים ולהשיב להם את רכושם האבוד. התורה מוסיפה ממד עמוק יותר: "לא תוכל להתעלם". הציווי הזה מוציא מכלל אפשרות את היכולת להעמיד פנים שלא ראינו את האבדה, ולהמשיך בשגרת חיינו.

עם הזמן קיבלה מצוות השבת אבדה משמעות רחבה יותר:  לדוגמא, אם אדם מסוים "איבד" את הקשר שלו עם חברו בעקבות ויכוח וסכסוך שהתעורר ביניהם, עלינו לנסות ולשקם את מערכת היחסים שביניהם, ו"להשיב" את הקשר האבוד.

במיוחד צריך להשקיע מאמץ רב לא רק בלהשיב את האבדה לזולת, אלא גם בהשבת הזולת אל עצמו, בהשבת נשמות אבודות לדרך הישר. שהרי גם האדם בעצמו יכול ללכת לאיבוד לפעמים. כאשר מחזירים אותו אל עצמו, אל זהותו ופנימיותו - זוהי ״השבת אבדה״.


שבת שלום ומבורך

הרב שמואל רסקין

בית חב״ד קרן אור בודפשט

WhatsApp Image 2017-08-31 at 09.38.06.jpeg 

תגובות על: פוסט שבועי פרשת כי תצא - הרב שמואל רסקין
אין תגובות.